Już w ten weekend wielkie święto orientacji sportowej zawita na Kociewie. Podczas międzynarodowych zawodów w sprinterskim biegu na orientację Pomorze Sprint Cup 2023 obserwować będziemy 3 dni szybkiego ścigania w formie, jakiej jeszcze u nas nie obserwowaliśmy.

Ponad 530 zawodników z Polski, Portugalii, Włoch, Norwegii, Finlandii, Nigerii, Litwy, Belgii, Łotwy, Niemiec, Hiszpanii, Hong Kongu, Czech, Wielkiej Brytanii i Ukrainy biegać będzie z mapą i kompasem po ulicach Pelplina, Tczewa i Gniewu.

Najpierw w piątek 26 maja w godzinach 16.30 – 18.30 zawodnicy rywalizować będą w Pelplinie, a trasy wyznaczone zostały wokół Bazyliki Katedralnej i  w Ogrodach Biskupich, z metą na Stadionie Miejskim. Następnego dnia, w sobotę 27 maja w Tczewie czeka zawodników prawdziwy „maraton sprinterski”. Najpierw od 10.00 do 12.15 zwodnicy rywalizować będą pomiędzy Bulwarem Nadwiślańskim, a Placem Hallera, gdzie zlokalizowana jest meta 2 etapu, a po południu od 15.35 aż do 20.00 rywalizacja przeniesie się w południową część Starego Miasta, do Parku Miejskiego przez okolice Muzeum Wisły i Placem Hallera, gdzie również zlokalizowano metę 3 etapu. Ostatni, 4 etap i zakończenie zawodów zaplanowano na niedzielę 28 maja w Gniewie.  Tego dnia rywalizacja odbywać się będzie na Osiedlu Gen. Sikorskiego i na terenie całego centrum miasta, z metą na padoku Zamku w Gniewie.

Specyfiką biegu na orientację jest to, że zawodnicy różnych kategorii wiekowych mają wyznaczone różne trasy, zaznaczone na niezwykle dokładnych mapach punkty kontrolne i w jak najszybszym czasie pokonać samemu opracowane warianty pomiędzy punktami kontrolnymi. Dlatego mieszkańców miast – gospodarzy nie powinien zdziwić widok wielu zawodników bardzo szybko biegających w różna strony, bo to akurat wynika ze specyfiki biegu na orientację. W zawodach weźmie też udział kilkunastoosobowa grupa zawodników z Kociewia,  reprezentująca Tczewskie Towarzystwo Radioorientacji i Orientacji Sportowej i niezrzeszeni zawodnicy z regionu. Całe zawody, których współorganizatorem i partnerem są Starostwo Powiatowe w Tczewie, Miasto i Gmina Pelplin, Miasto Tczew  oraz Miasto i Gmina Gniew, są największą tego typu imprezą w Polsce, a pierwszy etap w Pelplinie i ostatni etap w Gniewie – zaliczane są do World Ranking Event – Rankingu Światowego, dlatego na starcie zobaczymy wielu najwyższej klasy specjalistów tej dyscypliny sportu. Ci, którzy nie będą mogli osobiście dopingować zawodników na trasach będą mogli wszystko na żywo obserwować w relacji telewizyjnej z kilku kamer i dronów na https://zobacz.tv/orienteering . Mamy więc nadzieję, że ten weekend będzie doskonałą promocją sportu w naszym regionie i równie doskonalą promocją międzynarodową Pelplina, Tczewa i Gniewu. Wszystkie wyniki, mapy, relacje telewizyjne i galerie zdjęć można też będzie obserwować na stronie skanując kod QR. Zapraszamy do kibicowania.

www.pomorzesprintcu.plREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułOgłoszenie o uzupełniającym naborze wniosków na mieszkania z partycypacją przy ul. Sadowej 6A
Następny artykułDzień dziecka z Harcerzami