Szkoła Podstawowa nr 8, Fundacja Wieloprofilowego Usprawniania Od Nowa, Powiatowe Centrum Sportu oraz AP Tczew we współpracy z Zespołem Placówek Specjalnych, Szkołą Podstawową nr 2, Szkołą Podstawową nr 4, Szkołą Podstawową nr 10 oraz II Liceum Ogólnokształcącym zorganizowała IV edycję Marszu i Festynu na Niebiesko dla Autyzmu  pod hasłem „Tczew na Niebiesko dla Autyzmu”, która była realizowana w kwietniu 2022 roku. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Tczewa Pana Mirosława Pobłockiego oraz Starosty Tczewskiego Pana Mirosława Augustyna.

W ramach wydarzenia odbył się:

 • Międzyszkolny Konkurs Plastyczny, którego głównym organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi. Nagrodzone prace można oglądać na stronie na Facebooku: Tczew na Niebiesko dla Autyzmu.
 • Działania edukacyjne w tczewskich szkołach, które były zaplanowane na dzień 1.04.2022r. Szkoły otrzymały scenariusze zajęć, a nauczyciele mogli wykorzystać podczas akcji. Wiele placówek zorganizowało swoje działania. Zdjęcia z nich można także oglądać na profilu wydarzenia na Facebooku. Zostały one umieszczone również na różnych profilach społecznościowych z #tczewnaniebiesko.
 • Niebieski parkrun, który odbył się 02.04.2022r o godz. 9.00 na Bulwarze Nadwiślańskim we współpracy z Powiatowym Centrum Sportu. Towarzyszyły mu działania przygotowane przez: Sportową Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, II Liceum Ogólnokształcące, Fundację Wieloprofilowego Usprawniania Od Nowa oraz AP Tczew.
 • Promocja filmu „Jestem taki, jak Ty” nagranego we współpracy z tczewskimi placówkami, który ukazuje możliwości osób ze spektrum autyzmu. Można go oglądać na kanale YouTube. Link do filmu: https://youtu.be/7BUlpBAd-wg
 • Niebieska Konferencja on-line  „Możliwości i potrzeby osób ze spektrum autyzmu” organizowana przez Fundację Wieloprofilowego Usprawniania Od Nowa miała miejsce 23.04.2022r. W konferencji wzięli udział:
 • p. Agnieszka Grzela-Opalińska – psycholog w Zespole Placówek Specjalnych, członek zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego prowadzi TUS, zajmuję się wdrażaniem komunikacji alternatywnej, prowadzi zajęcia TUS,
 • p. Marta Kurkiewicz – psycholog, terapeuta TUS, prowadzi terapię indywidualną i grupową,
 • p. Anna Karaś – wiceprezes Fundacji Wieloprofilowego Usprawniania Od Nowa, terapeuta TUS, prowadzi zajęcia indywidualne i grupowe, pracuje metodą Original Play.
 • Dorota Owsianka – nastolatka ze spektrum autyzmu, interesuje się rysowaniem postaci z anime,
 • p. Julia Owsianka – wieloletnia wolontariuszka, a obecnie pomoc terapeuty w Fundacji Wieloprofilowego Usprawniania Od Nowa.

Rozmowę prowadziła p. Agnieszka Synowiec – pomysłodawca i koordynator wydarzenia Tczew na Niebiesko dla Autyzmu. Link do konferencji na kanale You Tube: https://youtu.be/pkwT5qcEf3Q

 • Niebieskie warsztaty youtuberskie oraz promocja kanału „Team ON” tworzonego przez osoby ze spektrum autyzmu miały miejsce w Fundacji Od Nowa 30.04.2022 w godz. 10.00-12.00. Gościem specjalnym była p. Malwina Gdaniec – streemerka, która opowiadała o swoich działaniach w przestrzeni wirtualnej oraz udzieliła uczestnikom kilku rad.
 • Wydarzenia w lokalnych mediach, m.in. informacje w Telewizji Tetka, audycje „Zainspiruj się integracją” w Radiu Tczew były emitowane w kwietniu 2022, ze szczególną intensywnością blisko daty Światowego Dnia Świadomości Osób ze Spektrum Autyzmu.
 • Podsumowanie akcji i wręczenie podziękowań odbyło się 22.06.2022 r. na Festynie Szkolnym w Szkole Podstawowej nr 8 w Tczewie.

A.SynowiecREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułBajkowa biblioteka plenerowa
Następny artykułZakończenie projektu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie