Parkrun Tczew na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń miasta Tczewa i Powiatu Tczewskiego. Wielu mieszkańców, miłośników aktywności na świeżym powietrzu nie wyobraża sobie soboty bez parkrun. Jesteśmy w każdą sobotę, bez względu na porę roku i pogodę (za wyjątkiem okresu pandemicznego, w którym parkrun w Polsce był zawieszony przez 15 miesięcy). Poniżej przedstawiamy garść statystyk z 2021 roku przygotowanych przez uczestnika Adama Depkę.
2021 rok w tczewskim parkrunie z pewnością można zaliczyć do udanych. Co prawda, ze względu na obostrzenia pandemiczne odbyło się tylko (a może aż) 29 spotkań – w porównaniu do typowych 52 w poprzednich latach. Tym niemniej odnotowaliśmy 6462 ukończenia trasy, co daje średnią 222,8 uczestnika na bieg – to około 10% wzrost w porównaniu do roku 2019! (porównanie do średniej z 2020 roku jest niemiarodajne, gdyż odbyło się wtedy jedynie 10 spotkań – żadne z nich w mocno zaniżających średnią miesiącach wakacyjnych).
Ten wzrost, przy generalnie spadkach liczby uczestników w innych lokalizacjach, sprawił, że event w Tczewie umocnił się na pozycji zdecydowanego lidera wśród największych polskich parkrunów, obecnie w Polsce są 83 lokalizacje, a Tczew jest pod względem frekwencji zdecydowanie najwyżej sklasyfikowany.
Organizację parkrunu dzielnie wspierali wolontariusze – 602 wolontariaty w całym 2021r., co daje średnią 20,8 na bieg.
Pierwszym parkrunem w 2021 r. był długo wyczekiwany po 15-mięsięcznej przerwie i kilkukrotnie przekładany, jubileuszowy parkrun Tczew nr 200, który odbył się 12 czerwca. Okazję tę uświetniło 313 uczestników i 26 wolontariuszy, co należy uznać za świetny wynik, biorąc pod uwagę długą przerwę oraz rozpoczynający się okres wakacyjno-urlopowy. https://tetka.pl/jubileuszowe-wznowienie-parkrun-tczew/
W 2021 roku miał również miejsce kolejny kamień milowy na trasie tczewskiego parkruna. Nastąpiło to 3 lipca w ramach parkrun nr 203, 30-tysięcznego ukończenia trasy dostąpił uczestnik finiszujący na pozycji 138. – Sebastian Pestka.
Do najszybszych w 2021 roku należeli:
– najszybsza wśród kobiet aż 10 razy była Halina Dubiela, która w 2021 r. ustanowiła też rekordowy w historii tczewskiego parkrun wynik mierzony współczynnikiem wieku (89,56% podczas parkrun 217), będący jednym z najlepszych z rezultatów w Polsce i Europie. Tuż za nią z 9 razy najszybsza była Agnieszka Pałkowska. Najlepszy wynik w 2021 r. będący również rekordem trasy dla kobiet zanotowała Zofia Estera Ciesielska (19:49 podczas parkrun 202).
– wśród mężczyzn Patryk Sowiński, który pierwszy przybiegł 5 razy i zanotował również najszybszy czas przebiegnięcia trasy (16:24 podczas parkrun 202). Aż 3 biegaczy pierwsze miejsce zanotowali po 4 razy – Grzegorz Główczewski, Marek Krzyżanowski i Andrzej Tocha.
Nie zapominajmy też, że parkrun to wiele indywidulanych jubileuszy uczestnictwa, rywalizacja szkół, wydarzenia towarzyszące (w tym charytatywne) i osoby, które na różnoraki sposób, także finansowy czy poprzez przygotowanie gorącej herbatki w miesiącach zimowych lub fotografowanie uczestników, wspierają istnienie naszego wyjątkowego, tczewskiego parkrunu. No i wszyscy uczestnicy, bez któych nie byłby on aż tak wyjątkowy. Wszystkim tym osobom gratuluję, nawet jeśli nie zostali wyróżnieni z imienia i nazwiska w tym statystycznym podsumowaniu.
Serdecznie zapraszamy do udziału w sobotnich naszych spotkaniach, już w najbliższą sobotę 29 stycznia okazja będzie wyjątkowa, swoje 9 urodziny obchodzić będzie Stowarzyszenie Biegający Tczew, będą słodkości, wspomnienia i wyjątkowa atmosfera.
Dołącz do społeczności parrkun Tczew.
Parkrun Tczew
REKLAMA MIEJSKA