Centrum Kultury i Sztuki zachęca do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 1 października.

Zwycięzcy regionalnych etapów nie tylko biorą udział w kolejnych przesłuchaniach konkursowych, ale także uczestniczą w zorganizowanych dla nich warsztatach oraz wyjazdach, jak choćby wizyta na warszawskich Powązkach gdzie znajdują się groby patrona konkursu Stanisława Jopka oraz założycieli “Mazowsza” – Miry i Tadeusza Sygietyńskich. Punktem kulminacyjnym drugiego etapu konkursu jest Koncert Galowy, podczas którego zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii wiekowej występują na scenie wraz z artystami “Mazowsza”, w słynnych na całym świecie kostiumach zespołu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że nagrody w konkursie mają także postać finansową. Nagroda za pierwsze miejsce to 8 tys. zł, drugie – 5 tys. zł, a trzecie – 3 tys. zł. Łączna pula nagród w konkursie to 83 000 zł.

  • Zgłoszenia konkursowe prosimy wysyłać na adres: konkurs.jopek@ckis.tczew.pl
  • Termin przesłuchań: 9 i 10 października /sobota, niedziela/ od godz. 11:00
  • Miejsce przesłuchań: Centrum Kultury i Sztuki, Tczew ul. Wyszyńskiego 10.
  • Organizator: Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca “Mazowsze”.

Szczegóły: na www.ckis.tczew.pl

Patronat Honorowy objął Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki.

Konkurs od początku miał na celu rozśpiewanie całej Polski, dlatego odbywa się w czterech kategoriach wiekowych: 8-14 lat, 15-19 lat, 20-25 lat oraz 26 lat plus, bez ograniczeń wiekowych. Kandydaci mają obowiązek przygotować dwa utwory z repertuaru zespołu “Mazowsze” z podanej listy piosenek, w oryginalnej tonacji. Pierwszy etap konkursu to eliminacje na szczeblu wojewódzkim. Za ich organizację odpowiadają Partnerzy Regionalni, którymi w każdym z województw są instytucje kultury działające na danym terenie. To Partnerzy Regionalni organizują pierwsze przesłuchania, powołują jury oraz, przy udziale przedstawicieli zespołu “Mazowsze”, wyłaniają zwycięzców pierwszego etapu w każdej kategorii wiekowej. Zdobywcy pierwszych miejsc biorą udział w drugim etapie konkursu, który odbywa się w siedzibie “Mazowsza” w Otrębusach pod Warszawą, a organizację drugiego etapu przejmuje całkowicie zespół “Mazowsze”. W jury, które przez dwa dni przesłuchuje uczestników konkursu zasiadają autorytety w dziedzinie śpiewu i muzyki: muzykolodzy, soliści największych oper w Polsce, muzycy i przedstawiciele zespołu “Mazowsze”. 

Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka powstał w 2019 roku z inicjatywy zespołu “Mazowsze”. Twórcom tego przedsięwzięcia przyświecała idea upowszechnienia wśród Polaków zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów “Mazowsza”, ale również przybliżenie sylwetki patrona konkursu.

Stanisław Jopek, tenor i wieloletni członek chóru zespołu “Mazowsze” był postacią nietuzinkową. Nie tylko ze względu na piękną barwę głosu – tenor o barytonowym zabarwieniu, ale również w związku ze swoją życiową drogą, którą odbył aby ostatecznie stać się pierwszym solistą największego zespołu narodowego w Polsce. Urodził się i wychowywał we Lwowie, a potem po repatriacji, mieszkał w Kościerzycach na Dolnym Śląsku. Stamtąd poprzez zespół Skolimów, przywędrował do „Mazowsza” i został w zespole aż do końca swojego życia, do końca śpiewając i występując na scenie. Śpiewał w 36. językach. Kochał scenę, a jego kunszt wykonawczy na całym świecie wzbudzał zachwyt, uwielbienie i podziw. Nazwanie organizowanego przez „Mazowsze” konkursu wokalnego imieniem solisty – Stanisława Jopka, było dla organizatorów oczywiste i naturalne.

Już pierwsza edycja konkursu, w 2019 roku pokazała, że pomysł na jego zorganizowanie okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Do konkursu przystąpiło blisko 600 osób w różnym wieku, a piosenki “Mazowsza” zyskały jeszcze większą popularność. Mając na uwadze ten sukces, druga edycja konkursu została zmodyfikowana i rozszerzona o uczestników z zagranicy, będących przedstawicielami Polonii. Twórczość “Mazowsza” i osoba Stanisława Jopka jest im szczególnie bliska, co jeszcze bardziej uzasadnia rozszerzenie formuły konkursu na cały świat. Partnerem zespołu „Mazowsze” w organizacji konkursu poza granicami Polski jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

(CKiS)REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułPRO OBYWATEL 2020 – nagroda dla Gertrudy Pierzynowskiej
Następny artykułPożegnaj wakacje z Telkabem