Najzdolniejsi uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz studenci mogą się ubiegać o nagrody prezydenta Tczewa. Nagrody przyznawane są w ramach Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży.
Program jest skierowany do wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz studentów, pobierających naukę na terenie miasta Tczewa, bez względu na miejsce zamieszkania.
Pula nagród to 20 tys. zł. W ubiegłym roku nagrody finansowe otrzymało 11 młodych tczewian.
Nagrodę przyznaje się w roku szkolnym, w którym złożono wniosek za:
- wybitne osiągnięcia w nauce,
- wybitne osiągnięcia artystyczne.
Prawo do ubiegania się o nagrodę za wybitne osiągnięcia w nauce przysługuje uczniom, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
1. są laureatami lub finalistami ogólnopolskich konkursów, olimpiad przedmiotowych lub uzyskują wybitne osiągnięcia pozaszkolne,
2. posiadają co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania.
Prawo do ubiegania się o nagrodę za wybitne osiągnięcia w nauce przysługuje studentom, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
1. posiadają znaczące osiągnięcia, wykraczające poza program nauczania szkoły wyższej i wykazują się aktywnością w tym zakresie, przy czym za osiągnięcia i aktywność uważa się w szczególności:
- współpracę z innymi ośrodkami akademickimi lub naukowymi potwierdzoną efektami naukowo – badawczymi,
- publikacje w czasopismach naukowych.
2. zaliczyli w terminie określonym w regulaminie uczelni, co najmniej pierwszy rok studiów,
3. uzyskali w okresie zaliczonego roku studiów średnią ocen nie niższą niż 4,8,
4. uzyskali wpis na kolejny rok studiów lub wpis świadczący o zakończeniu studiów,
5. nie przebywają na urlopie dziekańskim,
6. nie powtarzali i nie powtarzają roku.
Prawo do ubiegania się o nagrodę za wybitne osiągnięcia artystyczne przysługuje uczniom i studentom, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
- zyskali czołowe miejsca (od I do III) w konkursach, przeglądach i festiwalach o zasięgu co najmniej ogólnopolskim,
- są autorami znaczących wydarzeń artystycznych oraz posiadają co najmniej dobrą ocenę z zachowania (uczniowie), a w przypadku studentów – nie przebywają na urlopie dziekańskim, nie powtarzali i nie powtarzają roku.
Nagroda rzeczowa może mieć formę:
- udostępniania sal znajdujących się w Centrum Kultury i Sztuki, w tym Sali widowiskowej, na potrzeby prezentacji osiągnięć,
- udostępniania sal znajdujących się w Fabryce Sztuk, na potrzeby organizacji wystaw, jako miejsce spotkań, prowadzenia warsztatów i inn4ej działalności dotyczącej promocji osiągnięć,
- ponoszenia innych dodatkowych kosztów i wydatków dotyczących zorganizowania wystawy, pokazu lub prelekcji dotyczących osiągnięć nagrodzonego, a w szczególności kosztów transportu i dojazdu.
Z wnioskami o nagrodę mogą występować:
- dyrektorzy szkół – dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych
- rodzice uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pełnoletni uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz ich absolwenci
- studenci
- dyrektorzy: Miejskiej Biblioteki Publicznej, Centrum Kultury i Sztuki, Fabryki Sztuk, Szkoły Muzycznej w Tczewie
- organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje, kluby dla swoich członków będących uczniami lub studentami.
Wniosek o nagrodę powinien zawierać uzasadnienie, z wyszczególnieniem osiągnięć kandydata ubiegającego się o nagrodę. Do wniosku należy dołączyć:
- potwierdzoną kopię świadectwa (indeksu), kartę ocen semestralnych wystawiona przez dyrektora szkoły/ dziekana wyższej uczelni
- potwierdzone kopie dokumentów wskazujących na szczególne wyniki w nauce, osiągnięcia edukacyjne, artystyczne
- potwierdzone kopie zaświadczeń o byciu laureatem lub finalistą konkursu lub olimpiady.
Wnioski należy złożyć do 31 października br.
Szczegółowe zasady przyznawania nagród określa uchwała Rady Miejskiej w Tczewie nr XLV/409/2018 z 27 września 2018 r. Uchwała dostępna jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej; www.bip.tczew.pl. Informacji zasięgnąć można także w Wydz. Edukacji UM.
REKLAMA MIEJSKA