Nowy budynek Tczewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego już gotowy. Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki oraz prezes TTBS Arkadiusz Woźniak przekazali najemcom klucze do 34 mieszkań przy ul. Sadowej.

Budowa budynku wielorodzinnego na wynajem z partycypacją mieszkańców w formule TBS przy ul. Sadowej 6A  rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku. Prace budowlane zakończono 06.03.2023 r., a pozwolenie na użytkowanie uzyskano 7 kwietnia 2023 r.

– W budynkach znajdują się łącznie 34 lokale mieszkalne, w tym: 6 lokali 1-pokojowych  o pow. ok. 28 m2, 20 lokali 2-pokojowych  o pow. od 38 do 52 m2 i 8 lokali 3-pokojowych o pow. od 44 do 49 m2 wraz z przynależnymi do lokalu komórkami lokatorskimi znajdującymi się na parterze. Budynek jest czterokondygnacyjny (parter i 3 piętra) dwuklatkowy, bez przeszkód dla osób niepełnosprawnych, umożliwiający wejście bez barier do klatki schodowej i korzystanie z dźwigu osobowego. Winda usytuowana jest w każdej klatce schodowej. Przed budynkiem znajdują się 44 miejsca parkingowe, w tym 3 dla osób niepełnosprawnych – tłumaczy Arkadiusz Woźniak, prezes TTBS..

Koszt samych robót budowlanych wraz z infrastrukturą towarzyszącą wyniósł 7,7 mln złotych brutto. Finansowanie tej inwestycji składało się z kilku elementów: ok. 900 tys. to dofinansowanie z rządowego programu wspierania mieszkalnictwa, 2,5 mln to środki z Funduszu Dopłat – programu finansowego (bezzwrotnego) wsparcia z Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozostałe środki to partycypacja Najemców oraz kredyt zaciągnięty przez Tczewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w banku BGK w wysokości 2,5 mln zł na 30 lat.

W budynku zamieszkają najemcy, którzy spełnili szereg warunków określonych dla najmu lokali społecznych z Funduszu Dopłat, m.in. nie są i dotychczas nie byli właścicielami żadnego lokalu mieszkalnego, są mieszkańcami miasta Tczewa lub pracują i płacą podatki na terenie Tczewa oraz dochody najemców nie przekraczają kwot określonych w ustawie.    Stawka czynszu to 16 zł za 1 m2 plus opłaty za media. Obecnie na wszystkie lokale znalazły się osoby zainteresowane zamieszkaniem w takiej formule najmu.

Jeszcze w tym roku Spółka TTBS zamierza rozpocząć budowę drugiego podobnego budynku przy ul. Sadowej.REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułTrzeźwa jazda  – mity i fakty 
Następny artykułZmiana w harmonogramie odbioru odpadów