Łąki kwietne to popularny w wielu miasta sposób na poprawę estetyki oraz stanowią element małej retencji, uniemożliwiając nadmierne wyparowywanie wody z gleby.
Roślinność łąkowa stanowi naturalne siedlisko pożytecznych owadów i innych drobnych zwierząt. Jest to też ekologiczne rozwiązanie, antysmogowe, gdyż łąki kwietne pochłaniają dwutlenek węgla i oczyszczają powietrze z pyłu.
W najbliższym czasie łąka kwietna składająca się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, traw i bylin ma powstać na skrzyżowaniu ul. Głowackiego z ul. Forsterów na Os. Witosa, która zajmuje łącznie ponad 1000 m². Podłoże zostanie wyrównane, oczyszczone z gruzu, wzbogacone warstwą ziemi urodzajnej. Nasiona to specjalna mieszanka ok. 30 gatunków i odmian roślin jednorocznych i wieloletnich, m.in. chaber, bławatek, nagietek lekarski, facelia błękitna, łubin żółty, mak, rumian, gipsówka, krwawnik, stokrotka, koniczyna biała oraz inne. Planuje się jedno koszenie po zakończeniu sezonu wegetacyjnego, aby umożliwić naturalne rozsiewanie się nasion roślin jednorocznych.
Planuje się powstanie kolejnej łąki w sąsiedztwie ul. Topolowej na Suchostrzygach. Niewykluczone, że w przyszłości będzie ich więcej.
[ML]
REKLAMA MIEJSKA