1 sierpnia, w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, pod obeliskiem pamięci bitew II wojny światowej odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów Warszawy.

W hołdzie powstańcom – o godz. 17:00 w Tczewie zabrzmiały syreny alarmowe. W imieniu mieszkańców miasta i powiatu tczewskiego kwiaty złożył wiceprezydent Tczewa Andrzej Gockowski, przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Kussowski, starosta Mirosław Augustyn oraz poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński, przedstawiciele kombatantów, służb mundurowych – komendanci Komendy Powiatowej Policji – insp. Marcin Malinowski oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. Andrzej Mróz, stowarzyszeń, instytucji, jednostek, harcerze i mieszkańcy Tczewa.

Wydarzenia historyczne przypomniał Kazimierz Ickiewicz, historyk, radny miejski, nauczyciel i długoletni dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Tczewie:

Ten zbrojny, niezwykle bohaterski zryw Polaków zapisał się w historii II wojny światowej jako piękne świadectwo miłości do Ojczyzny i obrony zagrożonych wartości. Dla ratowania honoru i godności człowieka powstańcy położyli na szalę własne życie. Podjęli bój, do którego przygotowywał się cały naród przez wszystkie lata okupacji. Było to ich prawo i obowiązek, z którego wywiązali się doskonale, płacąc niestety najczęściej cenę najwyższą – własne życie. Hasłem walki powstańców była wolność i honor oraz ciągła pamięć o tej, która nie zginęła.(…) Pamięć o czasach minionych, o czasach Powstania Warszawskiego, musi stać się okazją do odczytywania współczesności, która się stale rodzi na dziedzictwie wartości zbyt wielkich i świętych, aby były przeoczone czy zapomniane. Jesteśmy, zatem zobowiązani i wezwani do pamiętania o tym, co w sierpniowe dni 1944 r. było krzykiem ówczesnego pokolenia Polaków, które nie godziło się ani na hitlerowskie zniewolenie, ani na nadciągające widmo pozornej wolności w ramach systemu obcego duchowi, kulturze i tradycji narodu polskiego. (…) Wspominamy, więc Warszawę zdradzoną przez sprzymierzeńców, osamotnioną w swej walce, ale wielką wielkością ludzkich serc. Wspominamy Powstańców z gorącym sercem, przepełnionym uczuciem miłości Boga, Honoru i Ojczyzny, którzy ofiarnie oddawali swoje życie. Ich bitewny trud trwał aż 63 dni! Przekonani do końca o słuszności swojej ofiary, pokazali zdumionemu światu, że Polak potrafi nie tylko pięknie żyć, ale i pięknie umierać. Powstanie Warszawskie pozostanie na zawsze w pamięci i historii jako zryw bohaterski dyktowany miłością do Ojczyzny, w obronie wolności i godności narodu o tysiącletniej kulturze, jako sztandar ludzkości podniesiony w obliczu dwóch najbardziej barbarzyńskich systemów totalitarnych, sztandar uwieńczony Chrystusowym krzyżem. To powstanie będzie na zawsze świadectwem i głośnym krzykiem protestu przeciwko wszelkiej polityce kapitulacji, podłości i zdrady, ponieważ wolność narodu jest wartością, dla której należy poświęcić wiele, a czasem wszystko.

Po złożeniu kwiatów pod obeliskiem pamięci bitew II wojny światowej, zapalono 80 zniczy pod pomnikiem ku czci harcerzy poległych w latach 1939-1945 w Parku Miejskim.

Obchody zakończono na „Cmentarzu Starym”, na którym zapalono znicze na grobach powstańców – mieszkańców Tczewa: Mieczysława Polewicza, Henryka Handke, Kazimierza Omernika, Albina Stangenberga.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w uroczystościach i oddanie hołdu bohaterom, a także 71. Batalionowi Lekkiej Piechoty w Malborku za wystawienie posterunku honorowego.

ML



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułProgram wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci w wieku 10 lat – rejestracja rusza 1 września
Następny artykułMamy umowę na budowę wodnego placu zabaw na Niecce na Czyżykowie