Jak co roku, Fabryka Sztuk zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnej zabawy połączonej z edukacją oraz zwiedzania wystaw.

Wystawa „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek”


W Fabryce Sztuk sięgniemy gwiazd za sprawą nowej wystawy „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek”, która przybliża losy dwóch wybitnych uczonych, niezwykle ciekawych świata, którzy ten świat znacząco zmienili. Kartograf, historyk, kanonik warmiński Aleksander Sculteti przyjaźnił się i współpracował z wielkim polskim astronomem Mikołajem Kopernikiem, którego heliocentryczna teoria budowy świata wywróciła do góry nogami zdogmatyzowany ogląd boskiego porządku Wszechświata, któremu należało wierzyć na słowo, nawet gdy fakty obserwacyjne i doświadczenia temu przeczyły.
Wystawa ma charakter interdyscyplinarny. Sporo miejsca poświęcamy astronomii, tak bliskiej Kopernikowi. Przy pomocy projekcji 3D pokazujemy główne założenia układu geocentrycznego. Z kolei w celu prezentacji układu heliocentrycznego zbudowaliśmy makietę z ruchomymi planetami i stworzyliśmy projekcję multimedialną opowiadającą o Wszechświecie. Wystawa jest doskonałym połączeniem tradycji z nowoczesnością. Obok tradycyjnych form opisu, takich jak: plansze tematyczne, eksponaty, scenki, zastosowaliśmy nowoczesne środki wyrazu. Możemy pochwalić się, że narratorem w filmach wyprodukowanych specjalnie na tę wystawę, jest ceniony aktor Mirosław Baka.
Wystawa została objęta patronatem Prezydenta Miasta Tczewa i Polskiej Agencji Kosmicznej. Jej autorem jest muzealnik Józef Ziółkowski.
Wystawa czynna jest codziennie w godz. 10.00-18.00 przy ul. 30 Stycznia 4, ostatnie wejście o 17.15, przerwy techniczne na dezynfekcję: 12.00-12.15, 14.00-14.15, 16.00-16.15.
Wstęp bezpłatny!


Questy dla rodzin


W weekendy proponujemy połączenie zabawy z edukacją. Każdy quest zostanie poświęcony jednej wystawie: stałej lub czasowej eksponowanej w Fabryce Sztuk lub w otwartej przestrzeni publicznej. Wystarczy pobrać kartę przy wejściu do Fabryki Sztuk, a za jej wypełnienie otrzyma się zestaw gadżetów promocyjnych.


Warsztaty artystyczne dla osób indywidualnych

  • w lipcowe poniedziałki o godz. 16.00, a w lipcowe i sierpniowe środy i piątki o godz. 13.00 maskotka Fabryki Sztuk koci koci… Kociewiak zaprasza dzieci na zabawy z plastyką. Skomponujemy własny zapach perfum, stworzymy dekorację na szkle, zaprojektujemy scenografię do domowego teatrzyku i będziemy tworzyć ilustracje do baśni i bajek, również kociewskich. Na tym nie koniec propozycji. Zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu, z zastosowaniem wszelkich wymogów sanitarnych. Obowiązują wcześniejsze zapisy, udział bezpłatny.
  • w lipcowe poniedziałki o godz. 17.30 – warsztaty ceramiczne dla osób dorosłych, odbywają się na świeżym powietrzu z zastosowaniem wszelkich wymogów sanitarnych; obowiązują wcześniejsze zapisy, odpłatność: 10 zł brutto/1 zajęcia (10 proc. zniżki dla posiadaczy Metropolitalnej Karty do Kultury)
  • w lipcowe czwartki o godz. 16.00 – warsztaty z monotypii i suchej igły, adresowane do osób dorosłych, odbywają się na świeżym powietrzu z zastosowaniem wszelkich wymogów sanitarnych; obowiązują wcześniejsze zapisy, odpłatność: 50 zł brutto/cały cykl (10 proc. zniżki dla posiadaczy Metropolitalnej Karty do Kultury)


Konkurs fotograficzny „Wakacje z aparatem”


Regulamin: www.fabrykasztuk.tczew.pl

Fabryka Sztuk online

Konkursy na profilu społecznościowym, ciekawe artykuły historyczne i etnograficzne, słuchowiska, warsztaty plastyczne oraz quizy.

Fot. Fafał GrzenkowskiREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułLato z Tczewskim Centrum Sportu i Rekreacji
Następny artykułMetropolia głosuje! – miasta, gminy i dzielnice OMGGS ścigają się o najwyższą frekwencję