23 maja obchodzimy Światowy Dzień Żółwia. Celem tego święta jest uświadomienie społeczeństwu konieczności ochrony wszystkich gatunków żółwi.
Według national-geographic.pl żółwie to zwierzęta niezwykle ciekawe. Ludzkość interesowały od starożytności, przypisywano im nadzwyczajną moc. W Indiach wyobrażano sobie ziemię jako tarczę pod podporą słoni stojących na pancerzu żółwia, które wolno się obracały, tworząc dzień i noc. Indianie z kolei wierzyli, że dawniej zwierzęta mieszkały na pancerzu żółwia, jednak pojawił się krab, który naniósł tyle piasku, że cały pancerz zasypał.
Żółw to także popularny bohater dziecięcych bajek. Jest powolny, ociężały, jednak uparcie dąży do celu i zwycięża.
Żeby zainteresować Was tymi niezwykłymi zwierzętami, zapraszamy do kreatywnej zabawy ONLINE!
Obejrzyj nasz film z propozycją twórczej zabawy, zrób swojego żółwika, a w komentarzu pod postem na Facebooku wrzuć fotkę. Pochwal się swoim dziełem i zgarnij wejściówkę na spektakl „Baśnie 1001 nocy” /30 maja 2021r, szczegóły → http://ckis.tczew.pl/wydarzenie/basnie-1001-nocy-spektakl-dla-dzieci/.
Uwaga! Nagrody powędrują do pierwszych 10 osób, które pochwalą się własnoręcznie zrobionym gadem:)
Do dzieła!
Kilka faktów, które warto wiedzieć (national-geaographic.pl):
- Żółwie są jajorodne.
- Są jedynymi kręgowcami na świecie, które zostały wyposażone w zewnętrzny szkielet, którego zewnętrzna część powstała z żeber i ościstych wyrostków kręgów w kostne płyty.
- Zwierzęta te mają rogowy dziób, w którym zamiast zębów (z wyjątkiem kilku wygasłych form) są ostre rogowe listwy na krawędziach szczęki i żuchwy.
- Niektóre żółwie są mięsożerne, a inne roślinożerne. Wyróżniamy gatunki wodne i lądowe oraz wodno-lądowe.
- W Polsce występuje tylko jeden gatunek: żółw błotny. Można czasem spotkać inne, które zostały wprowadzone z innego geograficznie regionu (np. żółw stepowy).
[CKiS]
REKLAMA MIEJSKA