Ile wynosi powierzchnia Tczewa? Jak nazywał się trzymasztowiec szkoleniowy zakupiony latem 1920 roku dla Szkoły Morskiej w Tczewie? Czego według legendy zażądał gryf od Sambora II? Który z Honorowych Obywateli Miasta Tczewa był wicepremierem i ministrem finansów w III Rzeczypospolitej? Z tymi oraz z wieloma innymi pytaniami, nierzadko wymagającymi dogłębnej znajomości materiału, musieli zmierzyć się uczestnicy finałowego etapu VI edycji konkursu historycznego „Tczew w czasie i przestrzeni”, zorganizowanego w poniedziałek, 25 kwietnia 2022 roku, w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie przy ul. Kościuszki 2.

Podobnie jak w roku 2020, tak i w tym roku, biblioteczny konkurs odbywał się w przyjaznej młodzieży formie. Reprezentanci tczewskich szkół podstawowych sprawdzali swoją wiedzę na temat burzliwych dziejów Grodu Sambora, rozwiązując interaktywny quiz historyczny przygotowany
w programie Kahoot. Zero kartek i długopisów… Projektor, tablety, praca zespołowa i co najważniejsze emocje sięgające zenitu! Tak w kilku słowach można podsumować przebieg poniedziałkowego konkursu.

W bibliotecznym turnieju historycznym wzięło łącznie udział 80 uczniów, z czego 15 zakwalifikowało się do etapu finałowego.

Komisja konkursowa w składzie: Kazimierz Ickiewicz oraz Krzysztof Zieliński, w oparciu o wyniki wygenerowane przez program Kahoot, przyznała następujące miejsca:

  • I miejsce – Katolicka Szkoła Podstawowa przy Zespole Szkół Katolickich im. św. Jadwigi Królowej w składzie: Konstanty Wolski, Ignacy Stencel, Artur Bielecki
  • II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 12 im. Bronisława Malinowskiego w składzie: Magdalena Kowalczyk, Adam Górski, Oliwia Sobczak
  • III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 11 im. Mikołaja Kopernika w składzie: Szymon Rafalski, Marcel Janiszewski, Marek Mayer

Wyróżnienia otrzymali reprezentanci:

  • Szkoły Podstawowej nr 8 im. św. Wojciecha
  • Szkoły Podstawowej nr 1 im. generała Jana Henryka Dąbrowskiego

Nagrody wręczyli zwycięzcom: wiceprezydent miasta Tczewa Adam Urban, członkowie jury Kazimierz Ickiewicz i Krzysztof Zieliński, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej Janusz Landowski oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie dr Krzysztof Korda.

Dodatkowo, podziękowania za przygotowanie uczniów do bibliotecznych zmagań oraz rozbudzanie świadomości historycznej wśród młodzieży szkolnej, odebrali z rąk organizatorów nauczyciele tczewskich szkół podstawowych:

  • Pan Michał Kargul ze Szkoły Podstawowej nr 11
  • Pani Anna Piekarska ze Szkoły Podstawowej nr 8
  • Pan Lech Korda ze Szkoły Podstawowej nr 12
  • Pani Magdalena Farenkemper-Cybulska z Katolickiej Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkół Katolickich
  • Pani Maria Stanewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1

Dziękujemy za udział w konkursie i widzimy się ponownie… za rok!



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułZbiórka rowerów dla uchodźców z Ukrainy
Następny artykułMajówka z Fabryką Sztuk – 2 maja