Tradycją jest już, że w styczniu Centrum Kultury i Sztuki organizuje koncert Harcerskiej Orkiestry Dętej z Gwiazdą. Tym razem, 16 stycznia o godz. 17.00, orkiestra pod dyrekcją Magdaleny Kubickiej-Netki wystąpi z pierwszą damą polskiego jazzu, Ewą Bem.

Ewa Bem

Niepowtarzalny, ciepły głos, sceniczna charyzma i autentyczność. Wspaniała wokalistka, wyjątkowa osobowość o nienagannych manierach estradowych. Nagrała 15 albumów, zaśpiewała setki koncertów przed publicznością w kraju, a także w Europie, Ameryce, Afryce i Azji.                                                                                                                       

Należy do grona najwybitniejszych polskich piosenkarek, a w środowisku jazzowym uważana za pierwsza Damę Polskiego Jazzu. Swą wielką karierę rozpoczęła od zespołu Bemibek, formacji wyjątkowej  na ówczesne czasy na polskim rynku muzycznym. Współpracowała z największymi nazwiskami polskiej sceny jazzowej min. z Wojciechem Karolakiem, Zbyszkiem Namysłowskim, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim , Markiem Blizińskim, Henrykiem Miśkiewiczem. Od 1987r, z krótkimi przerwami, współpracuje z Andrzejem Jagodzińskim, pianistą, aranżerem, kompozytorem, kolejną wielką postacią polskiej sceny muzycznej. Najczęściej występuje z zespołem Andrzeja Jagodzińskiego, ale koncertuje także z czołowymi polskimi big bandami.

Niewątpliwym atutem programów  Ewy Bem jest różnorodność  jej repertuaru. Począwszy od jej największych przebojów, poprzez nowe opracowania utworów innych polskich artystów takich jak Andrzej Zaucha, Czesław Niemen, Marek Grechuta, Zespołu Skaldowie, zespołu Czerwone Gitary, po utwory o typowo jazzowym brzmieniu.

Rok 2021 jest pod wieloma względami wyjątkowy. Po czteroletniej nieobecności artystka wróciła, z wielkim sukcesem, na scenę. W tym roku obchodzi 50 lecie pracy artystycznej, a w listopadzie 2021 ukazała się jej najnowsza, koncertowa płyta zatytułowana Ewa Bem-Live, oraz reedycja wielokrotnie nagradzanej płyty Kakadu.

Harcerska Orkiestra Dęta

Jest zespołem młodzieżowym, istnieje już od 1947 roku. Wychowało się w niej i zaraziło muzyczną pasją kilka pokoleń tczewian. Obecnie w skład HOD wchodzi około 60 młodych muzyków, w większości są to uczniowie, ale także studenci i dorośli, którzy są związani z zespołem od dziecka. Niewątpliwym sukcesem Orkiestry jest zapoczątkowanie kariery wielu późniejszych muzyków zawodowych.

Zespół ma charakter tzw. concert band czyli koncertowej orkiestry dętej z sekcją perkusji oraz basem strunowym. W swoim repertuarze posiada: muzykę filmową, aranżacje popularnych standardów muzyki rozrywkowej (gospel, jazz, rock, pop), transkrypcje muzyki poważnej, muzykę religijną oraz oryginalne kompozycje przeznaczone na orkiestrę dętą. Oprócz koncertów estradowych zespół występuje w paradach marszowych, a także bierze udział w uroczystościach patriotycznych, religijnych i harcerskich.

W bogatej historii HOD, z którą można się zapoznać na stronie www.orkiestra.tczew.pl, szczególne miejsce zajmują: uzyskanie w 1987 roku tytułu Reprezentacyjnej Orkiestry ZHP oraz uczestnictwo w oprawie muzycznej mszy św. koncelebrowanej przez papieża Jana Pawła II 6 czerwca 1999 roku w Pelplinie. Orkiestra dokonywała nagrań dla radia i telewizji. W dorobku ma płyty „Radosna strona życia” oraz „Choral&Rock”.

Do najważniejszych osiągnięć HOD w ostatnich latach należą:

  • wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Świeciu w konkursie „Nadęty Chopin” w 2010 roku,
  • III nagroda w kategorii Koncert estradowy podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu w 2012 roku,
  • I nagroda w Pomorskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Lipuszu w 2012 roku,
  • II nagroda w Kaszubsko-Kociewsko-Powiślańskim Przeglądzie Orkiestr w Kolbudach w 2013 roku,
  • II nagroda w kategorii Koncert estradowy podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu w 2013 roku,
  •  I nagroda w kategorii Koncert estradowy podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu w 2015 roku,
  • nagroda „Kociewskie Pióro 2015” w dziedzinie Animacja kultury,
  • I nagroda w III Nadbałtyckim Festiwalu Orkiestr w Gniewinie w 2016 roku,
  • Koncerty podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni  w  2015 i 2016 roku,
  • Koncert z Gwiazdą – Jackiem Wójcickim w 2016 roku,
  • Koncert Trzech Króli z udziałem Mieczysława Szcześniaka, Zbigniewa Wodeckiego i Jacka Wójcickiego w 2017 roku, transmitowany na żywo przez Radio Gdańsk,
  • Koncert z Gwiazdą: Kuba Badach (2018), Janusz Radek (2019), Natalia Kukulska (2020).

Dyrygentką HOD jest Magdalena Kubicka-Netka, absolwentka Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Gdańsku-Wrzeszczu. Batutę przejęła w 2002 roku od swojego ojca Jerzego Kubickiego, który zespół prowadził przez 44 lata. Komendantem Szczepu Harcerskiego HOD jest hm. Norbert Jatkowski. Zespół działa w strukturach Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

Fot. Iza Grzybowska

(CKiS)



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułMe And That Man i John Porter – koncert
Następny artykułRok 2021 w Tczewie – więcej ślubów, ale mniej dzieci