21 czerwca w Tczewie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie kończące 6. KONGRES KOCIEWSKI. Koncert „Jak skała na morzu! O Polskości Pomorza” opowiada regionalną historię Pomorza.

Wydarzenie rozpocznie pokaz filmu pt. „Jak skała na morzu! O Polskości Pomorza” w reżyserii Michała Szymanowicza. Następnie na scenie Centrum Kultury i Sztuki wystąpią m.in. Darek Malejonek, Ania Rusowicz i Renata Przemyk. Koncertowi towarzyszy wystawa wielkoformatowa, z którą będzie można się zapoznać do połowy lipca najpierw w parku za CKiS, a następnie przed dworcem PKP obok Galerii Kociewskiej. W następnych miesiącach wystawa będzie prezentowana w kilku miejscowościach Pomorza.

KONCERT „JAK SKAŁA NA MORZU! O POLSKOŚCI POMORZA”

Koncert „Jak skała na morzu! O Polskości Pomorza” przypomina walki ludu pomorskiego: Kociewiaków, Powiślan, Kaszubów o utrzymanie polskości na Pomorzu, o ich integralnej przynależności do Polski i Polaków, a jednocześnie o odrębności kulturowej. Jednocześnie zwraca uwagę na ogromną rolę jaką Pomorze pełniło w rozwoju gospodarczym Polski oraz zachodzące procesy historyczne. Opowiada regionalną historię Pomorza, od sytuacji Kociewiaków i Kaszubów pod zaborem pruskim, przez losy Polaków pod okupacją niemiecką (z symbolicznymi Piaśnicą, Szpęgawskiem i KL Stutthof) i organizacje konspiracyjne z Gryfem Pomorskim na czele, aż po siłę buntów robotniczych w wyniku których narodziła się „Solidarność”.

Darek „Maleo” Malejonek i towarzyszący mu artyści zapraszają na opowieść językiem sztuki i muzyki śladami pomorskiej pamięci. Na scenie pojawią się m.in. Renata Przemyk, Ania Rusowicz, Marika, Kasia Malejonek, Lilu, Mona oraz Jędrzej Kodym Kodymowski. Towarzyszyć im będą muzycy: Tomasz Mackiewicz, T.ETNO Tomasz Drozdek, Kacper Popek oraz Jerzy Mazzoll.

WYSTAWA WIELKOFORMATOWA

Drugą częścią jest wystawa wielkoformatowa, która poprzez archiwalne fotografie, obrazy i cytaty ze wspomnień opowiada o trudnej historii Kaszubów i innych Pomorzan oraz znaczeniu Pomorza dla naszego kraju. Byli oni aktywnie zaangażowani – np. na konferencję pokojową do Paryża działacze kaszubscy wysłali swoich przedstawicieli z żądaniem przyłączenia Pomorza do Polski. Wystawę będzie można zwiedzać w parku za CKiS, a następnie przed dworcem PKP obok Galerii Kociewskiej.

Termin: wtorek 21 czerwca godzina 18.30.
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 10 

Wstęp na wydarzenie bezpłatny, zaproszenia należy odbierać w kasie CKiS, tel. 58-531-07-07

Organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Towarzystwo Projektów Edukacyjnych
Fundacja OKO-LICE KULTURY

Patronat Honorowy: Mirosław Pobłocki Prezydent Miasta Tczewa

Partnerzy:
Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie
Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
Fundacja ORLEN
SGB. Banki Spółdzielcze

Patronat medialny:
TVP3 GDAŃSK
Telewizja TETKA
Radio Głos
 

O Organizatorach:

Towarzystwo Projektów Edukacyjnych – to organizacja pozarządowa, która powstała
z pasji do historii, sztuki oraz edukacji. Na co dzień zajmuje się projektowaniem i realizacją programów edukacyjnych poświęconych promocji polskiej kultury, historii i języka, łącząc tradycyjną metodykę z nowoczesnymi narzędziami dotarcia do młodzieży. Swoje działania realizuje w kooperacji z krajowymi, a także z zagranicznymi partnerami, wśród których są m.in.: Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Yad Mordechai, Instytut Polski w Tel Awiwie. Koncert “Tak, jak gdyby nas nigdy nie było” jest czwartym współtworzonym
z Darkiem “Maleo” Malejonkiem- poprzednie to “Odwagą bijące serca” – koncert polskich
i izraelskich artystów w hołdzie żydowskim żołnierzom z Armii Andersa, “Miasto Bohaterów” – opowieść o zwykłych-niezwykłych bohaterach wojennej stolicy oraz “Jak skała na morzu! Polskość Pomorza

Fundacja OKO-LICE KULTURY
Misją Fundacji OKO-LICE KULTURY jest w głównej mierze pomoc w kreowaniu postaw twórczych u osób szczególnie uzdolnionych we wszelkich dziedzinach sztuki i nauki. Wspomaga działania osób, które pragną rozwijać i dokumentować różne zjawiska kulturotwórcze. 

Jedną z form działalności Fundacji jest wydawnictwo, ukierunkowane głównie na zachowanie dziedzictwa kulturowego w szerokim tego słowa znaczeniu. Fundacja zaprojektowała oraz wykonała wiele wystaw i opraw plastycznych w muzeach, bibliotekach i izbach regionalnych. Fundacja OKO-LICE KULTURY jest jednym z organizatorów 6. Kongresu Kociewskiego. Prezes fundacji, Pan Lech J. Zdrojewski – jego liderem. W ramach tego kongresu zrealizowano ponad 30 publikacji drukowanych i multimedialnych dotyczących historii Pomorza ogólnie, Kociewia w szczególności, ich historii i dziedzictwa kulturowego – również w formie webinariów i konferencji. REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułKultura w sąsiedztwie – piknik rodzinny na Suchostrzygach
Następny artykułZnaczki filatelistyczne upamiętniające mecz Orły Górskiego – KKS UNIA Tczew