Klub Sportowy „Wisła Tczew” w tym roku obchodzi 100-lecie działalności. Uroczystości jubileuszowe, na które zaprasza Komitet Organizacyjny wraz z Fabryką Sztuk i Miejską Biblioteką Publiczną w Tczewie, odbędą się 22 marca.  Zaplanowano otwarcie wystawy i sesję popularnonaukową.

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej i ratyfikacji Traktatu Wersalskiego, po 148 latach pruskiej niewoli, Tczew stał się ponownie polskim miastem. Mieszkańcy zaczęli tworzyć polską rzeczywistość, nie tylko w dziedzinie gospodarki, szkolnictwa, polityki czy kultury, ale i sportu. Powstawały nowe kluby. Przykładem jest zawiązany w 1924 roku Klub Kręglarski „Wisła” z prezesem Józefem Rossą na czele. Od tego momentu minęło sto lat. Przez klub przewinęło się wielu działaczy i sportowców. To oni tworzyli i tworzą jego historię.

Wystawa plenerowa przygotowana przez Fabrykę Sztuk jest z jednej strony upamiętnieniem osób związanych z „Wisłą Tczew”, a z drugiej – kronikarskim zapisem historii klubu. Zobaczymy setki zdjęć, w których odkryjemy emocje: radość ze zdobytych medali i… smak porażek. Ekspozycję można oglądać do końca października. Z kolei tematyka sesji popularnonaukowej skupiać będzie się wokół sekcji bokserskiej klubu. Wysłuchamy pięciu referatów.

PROGRAM:

22 marca 2024 r. (piątek)

  • godz. 16:00

otwarcie wystawy  „Z PRĄDEM i POD PRĄD” – w 100-lecie Klubu Sportowego „Wisła Tczew” (autorzy: Józef Ziółkowski, Angelika Jagielska)

miejsce: plac przed dworcem PKP w Tczewie, ul. Pomorska

  • godz. 17:00

sesja popularnonaukowa: Sport pięściarski w Klubie Sportowym „Wisła Tczew” w dziejach stuletniego Klubu Sportowego „Wisła Tczew”

miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, ul. J. Dąbrowskiego 6

Referaty:

  1. Krzysztof Korda, Z kart historii Klubu Sportowego „Wisła Tczew”
  2. Wiesław Wika, Zanim powstała sekcja bokserska w Klubie „Wisła Tczew”. Tworzenie podstaw „szermierki na pięści” na Ziemi Kociewskiej
  3. Roman Ormianin, Sekcja Bokserska w Klubie Sportowym „Wisła Tczew”
  4. Kajetan Wojciechowski, Najpopularniejsi pięściarze tczewscy, w których życiorysach sportowych tkwią znaczące wątki „wiślackie”
  5. Henryk Drewa, Wybitni trenerzy i zasłużeni działacze bokserscy w Klubie Sportowym „Wisła Tczew”


REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułJarmark wielkanocny – zmiana organizacji ruchu
Następny artykułEksploatacja fontann i zdrojów wodnych w okresie od maja do listopada 2024 r.