Medyczne Studium Zawodowe przy CKZ „Nauka”, jako współcześnie najstarsza i największa szkoła medyczna w Tczewie,  kontynuuje – jak wiadomo – tradycje kultowego Liceum Medycznego.  

Medyczne Studium Zawodowe „Nauki” przyjęło imię Stanisławy Sterczewskiej – założycielki i ostatniej dyrektorki b. Liceum Medycznego. Jednocześnie, z inicjatywy Koła Przyjaciół – dawnych nauczycieli i absolwentów LM oraz dyrekcji „Nauki” – powołano Izbę Tradycji Pielęgniarstwa Tczewskiego.  

Po roku istnienia Izba Tradycji może pochwalić się zbiorem pamiątek z pierwszych lat szkolnictwa medycznego w Tczewie. W zasadzie brakowało już tylko legendarnego sztandaru szkoły. Dlaczego legendarnego? – starsi tczewianie dobrze to wiedzą. A to z racji skutecznej obrony jego apolityczności. Kierownictwo kultowego „Medyka” LM, na czele z dyr. S. Sterczewską, postawiły na szali własny honor i bezpieczeństwo, skutecznie przeciwstawiając się umieszczeniu na sztandarze symboli ówczesnego, nieakceptowanego systemu politycznego.

Przez całe lata wydawało się, że przeciwnicy demokratycznych zmian zemścili się za to, niszcząc sztandar po likwidacji Liceum Medycznego. Liceum, które tymczasem w społeczeństwie Tczewa i regionu zyskało rangę placówki kultowej. Na szczęście, tczewskim lekarzom i pielęgniarkom udało się uchronić ten symbol niezależności środowiska służby zdrowia: przetrwał bezpiecznie w magazynach Szpitali Tczewskich. W tych dniach sprezentowano go nowemu tczewskiemu „Medykowi”, gdzie teraz będzie go można podziwiać w Sali Tradycji Pielęgniarstwa Tczewskiego (w siedzibie MSZ CKZ „Nauka” przy ul. Warsztatowej).

Wizyta w Izbie Tradycji może być dla każdego okazją do zapoznania się z potencjałem kształceniowym nowego „Medyka” z ul. Warsztatowej. Na początek rozpoczęto kształcenie w zawodach: opiekun medyczny, opiekunka dziecięca i asystentka stomatologiczna. Potem doszły: technik masażysta, terapeuta zajęciowy, higienistka stomatologiczna, technik farmaceutyczny, technik elektroradiolog, ortoptystka (asystentka okulisty i optyka) i rejestratorka, a też  zawody okołomedyczne: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekunka środowiskowa.

Zapewne wysokie noty absolwentów na forum regionalnym i ogólnopolskim, a także wysokie oceny ich pracodawców spowodowały, że właśnie do nowego „Medyka” zwrócili się dawni absolwenci i sympatycy b. LM z propozycjami, ażeby Medyczne Studium Zawodowe „Nauki” oficjalnie podtrzymywało i kultywowało te wspaniałe tradycje pielęgniarstwa tczewskiego. Dlaczego nie! Izba Tradycji funkcjonuje już od ponad roku. Teraz wzbogaciło się o kultowy sztandar!

Opiekunowie Izby nieustannie oczekują na kolejne pamiątki związane z b. Liceum Medycznym i jego absolwentkami. W sprawie tej prosimy o kontakt z dyrekcją tczewskiego „Medyka”, w Centrum Kształcenia Zawodowego „Nauka”, 83-110 Tczew, ul. Warsztatowa 4, tel.58/721-70-46 i 660-681-360, ckz.nauka@wp.pl. Osoba do kontaktów: p. Żaneta Góra.

Na zdjęciu: Odzyskany, oryginalny sztandar kultowego Liceum Medycznego przekazany placówce kontynuującej tradycje tczewskiego szkolnictwa medycznego – Medycznemu Studium Zawodowemu  z ul. Warsztatowej. Już teraz jest do podziwiania w zbiorach Izby Tradycji Pielęgniarstwa Tczewskiego w siedzibie nowego „Medyka” przy u. Warsztatowej 4 w Tczewie. Na zdjęciu prezes Szpitali Tczewskich SA, Maciej Bieliński wręcza legendarny sztandar dyrektorce Centrum Kształcenia Zawodowego „Nauka”, Marii Wasiewicz – Galińskiej.

[CKZ Nauka]



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułNowe oświetlenie
Następny artykułWystawa Katarzyny Kaffki