W niedzielę zacny jubileusz 100-lecia działalności obchodził zasłużony dla kultury muzycznej miasta – Chór Męski „Echo”.

Uroczystości odbyły się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki. Przed koncertem odbyła się promocja książki:100 lat Chóru Męskiego „Echo” w historii Tczewa i Pomorza, Tczew 1923-2023.

W gali jubileuszowej uczestniczyli: radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Zenon Odya, władze miasta i powiatu na czele z prezydentem Mirosławem Pobłockim oraz starostą Mirosławem Augustynem, radni oraz dyrektorzy instytucji kulturalnych Tczewa, rodziny i sympatycy Chóru Męskiego „Echo”. Na początku uroczystości wyświetlono film poświęcony działalności chóru na przestrzeni ostatnich 100 lat. Chór powstał w 1923 roku, zaś cztery lata później przystąpił do Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych, którego celem było upowszechnianie kultury muzycznej poprzez zakładanie chórów i orkiestr oraz udzielanie im pomocy fachowej oraz materialnej. W prezentacji przygotowanej przez Fabrykę Sztuk przybliżono jego historię, początki organizacji, założycieli, dyrygentów oraz dokonania w ramach swojej działalności, przyznane nagrody i wyróżnienia.

Trudno przy tak wielkim jubileuszu nie wspomnieć o naszych wspaniałych dyrygentach, którzy bezwzględnie stanowili o sile chóru. Ludwik Sumiński – dyrygent i jeden z założycieli chóru, prowadził go przez 11 lat, jego następca Leon Galiński dyrygował przez 33 lata, żeby przekazać pałeczkę Elżbiecie Grzenkowskiej Hawryluk na kolejnych 36 lat. W 2002 roku dyrektorem artystycznym został Leszek Gołąb, który miejmy nadzieję pobije dotychczasowe rekordy  – powiedział Krzysztof Pieczewski konferansjer i Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru.

W związku z jubileuszem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Natomiast Marszałek Województwa Pomorskiego przyznał nagrody specjalne dla Tadeusza Obczyńskiego oraz Leszka Gołąba za całokształt pracy artystycznej.

Prezydent Mirosław Pobłocki również wręczył pamiątkowe dyplomy i upominki członkom chóru. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Tadeusz Obczyński (52 lata jako gospodarz chóru), Ryszard Bucholc (45 lat jako sekretarz chóru) oraz Marian Wolbrecht (40 lat jako członek zarządu chóru).

Dzisiejszy jubileusz jest uhonorowaniem pełnej zaangażowania pracy. Pracy, wykonywanej z myślą o ludziach, o pasji, która połączyła na lata kolejne pokolenia osób tworzących Chór. To dzięki Państwu tradycje kultywowane od lat w naszych małych ojczyznach trwają i mają szansę trwać nadal w naszej świadomości. Dziękuję za zaangażowanie w ubogacanie wielu wydarzeń kulturalnych, społecznych i religijnych odbywających się zarówno w Tczewie, w Polsce i za granicą. Wasza długoletnia działalność jest dowodem na to, jak silną więź tworzy śpiew. – tak wielkiego jubileuszu gratulował Mirosław Pobłocki Prezydent Tczewa.

Chór wykonał szereg interesujących zarówno pod względem poziomu artystycznego jak i interpretacji utworów, do których zaliczono m.in.:

  • Polonez z opery „Halka” – Stanisława Moniuszko,
  • Rigoletto scena e coro Akt I – Giuseppe Verdi,
  • My Way – z repertuaru Franka Sinatry,
  • Chór Cyganów z opery „Trubadur” – Giuseppe Verdi,
  • Aria z opery „Tosca” – Giacomo Puccini,
  • Wielka Sława to żart – aria z operetki „Baron Cygański” Johanna Straussa syna,
  • Funiculi Funicula – Luigi Denzo.

Chór w swojej działalności wykonywał nie tylko repertuar operowy, ale także utwory religijne, pieśni ludowe polskie i obcojęzyczne, pieśni okazjonalne, patriotyczne, wojskowe, a także utwory rozrywkowe. Ogółem w swojej historii Chór koncertował ponad 1200 razy. Zespół został wyróżniony m.in.:

  • Odznaką Honorową „Zasłużony Ziemi Gdańskiej”,
  • Odznaką Honorową PZCH i O „IV stopnia Złotą z laurem”,
  • „Samburia” najwyższym wyróżnieniem Starostwa Tczewskiego,
  • Medalem „Za zasługi dla Diecezji Pelplińskiej”,
  • Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr,
  • Złotą Odznaką z Wieńcem Laurowym przyznaną przez Zarząd Główny PZCHiO w Warszawie,
  • Medalem „Polonia semper Fidelis” przez Konfederację Orderu Św. Stanisława.

Gościnnie podczas koncertu wystąpił Chór Męski „Harmonia” z Wejherowa oraz tenorzy: Łukasz Wroński, Sylwester Targosz Szalonek oraz Przemysław Radziszewski. Dyrygentem był Leszek Gołąb, zaś akompaniatorem Kacper Kłosiński. Zamiarem chórzystów i dyrygenta, było nadanie tym wyjątkowym obchodom odpowiedniej rangi, poprzez dobór odpowiedniego repertuaru. Widzowie byli zachwyceni, a oklaskom nie było końca.

Po koncercie gości zaproszono na tort okolicznościowy. Obecnie chór działa w strukturach Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, a jego działalność jest wspierana przez samorządy lokalne.

M. Link



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułWielokulturowy piknik rodzinny w ramach World Refugee Day w Gdańsku – 18 czerwca
Następny artykułGmina na 5 – Tczew aktywny gospodarczo