Tczewa zajął po raz kolejny wysokie miejsce w rankingu „Gmina na 5” prowadzonego od 2011 r. przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Jak czytamy w raporcie: „W tegorocznej edycji najwyższą sumaryczną ocenę uzyskała gmina Człuchów – 38 punktów, co stanowi 84% punktów możliwych do uzyskania. Kolejne miejsca zajęły: Suwałki – 35,5 punktów, Sochaczew – 35 punktów, Racibórz – 33 punktów oraz Tczew 32,5 punktów.”
W edycji 2022/2023 rankingu przebadano 714 jednostek, z czego tytułem “Gminy na 5!” zostały nagrodzone 53, to tylko o jedną mniej niż w roku ubiegłym. Średnia liczba punktów zdobytych przez gminy wynosiła 11,64 punktu. Najwięcej nagrodzonych gmin znajduje się w województwie mazowieckim (10) oraz śląskim (9). W województwie Lubuskim żadna gmina nie znalazła się w gronie wyróżnionych. Tytuł „Gminy na 5!” otrzymało 7,42% ocenianych gmin. W pierwszej piątce rankingu znalazły się gminy: Człuchów, Suwałki, Sochaczew, Racibórz, Tczew. Wybrane jednostki samorządu terytorialnego wyróżniły się wysokimi ocenami w obszarze badania witryny internetowej oraz odpowiedziami na maile zarówno w języku polskim i języku angielskim. W rankingu wyróżnionych zostało również 11 „Złotych Gmin” – Człuchów, Rybnik, Płock, Warszawa: Żoliborz, Rydułtowy, Kraków, Warszawa: Ochota, Sosnowiec, Zgorzelec, Bytom oraz Lubartów.
Głównym celem badawczym była ocena jakości obsługi potencjalnych inwestorów oraz przedsiębiorców przez Urzędy jednostek samorządu terytorialnego na poziomie gminnym. Zbadano drogę elektroniczną tego kontaktu – komunikację jednostronną, czyli dostęp do informacji z wykorzystaniem Oficjalnej Witryny Internetowej (OWI) oraz komunikację dwustronną, czyli kontakt za pomocą poczty elektronicznej. Badania komunikacji dwustronnej zostały przeprowadzone w dwóch językach – polskim i angielskim. Badanie przede wszystkim dotyczyło typów interesantów gmin, jakimi są potencjalni inwestorzy i przedsiębiorcy. Uwzględniało ono także szerszy zakres obsługi elektronicznej ze strony poszczególnych urzędów, powiązany z szeroko pojętym aspektem społeczno-ekonomicznym funkcjonowania badanych jednostek samorządu terytorialnego. Celem badania nie była analiza czy ocena wewnętrznych struktur poszczególnych Urzędów, jak i organizacja ich pracy. Badanie nie dotyczyło wpływu analizowanych czynników na sytuację ekonomiczną poszczególnych jednostek. Próba badawcza Zakres badania obejmował gminy o najwyższych ocenach (klasy A i B), według wskaźnika Potencjalnej Atrakcyjności Inwestycyjnej dla Gospodarki Narodowej opracowanego przez Instytut Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – PAI. Przy pomocy rankingu gminy grupowane są w ramach klas, które określane są kolejnymi literami alfabetu. Łącznie badanie Gmina na 5! 2022/23 przeprowadzone zostało na 714 gminach, w tym 18 dzielnicach miasta stołecznego Warszawy.
Pełen raport dostępny jest na stronie: https://ssl-kolegia.sgh.waw.pl/
DP
REKLAMA MIEJSKA