W przededniu trzynastej rocznicy śmierci zasłużonego regionalisty Romana Landowskiego Fabryka Sztuk prezentuje w wersji elektronicznej fragment wystawy „Tczew. Zapamiętani i znani” (komisarz: Józef Ziółkowski), jaką można oglądać od kilku lat na Nadwiślańskim Bulwarze – obecnie jest odnawiana.

Wystawa została poświęcona trzydziestu osobom, które zapisały się lub zapisują się aktualnie w historii Tczewa. Reprezentują różne profesje i zainteresowania. Dla niektórych nasze miasto było tylko miejscem urodzenia, dla innych stanowiło życiowy start artystyczny, naukowy, sportowy. Są i tacy, którzy związali się z Tczewem na dłużej, chociażby poprzez swą pracę zawodową. Jedną z osób upamiętnionych na wystawie jest Roman Landowski (25.11.1937-22.08.2007), poeta, publicysta, regionalista, wielki miłośnik Tczewa i Kociewia, autor wielu książek, głównie o tematyce regionalnej, długoletni redaktor „Kociewskiego Magazynu Kociewskiego”.

Zapamiętaliśmy Go jako erudytę, melomana i osobę bardzo życzliwą. Niektórych z nas uczył, z innymi współpracował. Swoją pasją odkrywania dziejów Tczewa potrafił zarazić niejedną osobę. Wspominamy Go zawsze, gdy wertujemy „Tczew. Spacery w czasie i przestrzeni”, w domowym zaciszu czytamy „Okruchy liryczne”, mijamy Rondo Jasnej i Dersława czy też przechadzamy się po Starym Mieście w pobliżu Jego ławeczki. Panie Romanie, dziękujemy za obecność – czytamy na fanpage’u Fabryki Sztuk.

Fragment wystawy dotyczącej Romana Landowskiego na stronie internetowej Fabryki Sztuk: https://tiny.pl/717mz

[FSz]



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułPonad 800 km kajakiem – Andrzej Netkowski dopłynął do Tczewa
Następny artykułCyfrowa bitwa w Tczewie!