Fabryka Sztuk w Tczewie była jedną z trzech instytucji w województwie pomorskim, które włączyły się w obchody Europejskich Dni Archeologii koordynowanych w Polsce przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Patronat honorowy objął sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, generalny konserwator zabytków Jarosław Sellin. Była to okazja do odkrywania tajemnic przeszłości, poznawania historii oraz eksplorowania dziedzictwa kulturowego poprzez różnorodne aktywności i wydarzenia.
W tczewskiej placówce kulturalnej przez dwa dni – 16 i 17 czerwca – odbywały się warsztaty archeologiczne dla dzieci. Najmłodsi rozwiązywali zagadki, oglądali zarówno repliki pradziejowych narzędzi, jak i prawdziwe skarby z XVI i XVII wieku, które pochodzą z zasobów innych muzeów, a aktualnie prezentowane są na jednej z wystaw czasowych. Dużo frajdy sprawiło im też szukanie fragmentów ceramiki ukrytych w piasku, a następnie sporządzanie karty zabytków. Dzieci mogły polepić w glinie, kolorować oraz wcielić się w rolę autorów malowideł w Lascaux, dzięki czemu powstały prawdziwe dzieła sztuki. Bez problemów poradziły sobie z poszukiwaniem monet za pomocą wykrywacza metali. Dzięki uprzejmości Muzeum Gdańska była możliwość obejrzenia Twierdzy Wisłoujście w VR.
Program EDA obejmował też wydarzenia dla osób dorosłych. W piątek odbyło się kameralne spotkanie archeologiczne. Józef Ziółkowski zaprezentował katalog „Tczewskie artefakty”, gdzie opisał muzealia dostępne w Fabryce Sztuk, a pochodzące z badań archeologicznych. W drugiej części spotkania archeolożka Renata Wiloch-Kozłowska opowiadała o badaniach prowadzonych w kryptach w Gdańsku i w Tczewie. Zaprezentowała też skrawki jedwabiu z ubrania dziecięcego odkryte w krypcie rodu Czarlińskich w tczewskiej Farze.
Partnerzy: Stowarzyszenie Dziedzictwo Historyczne Pomorza. Archeologiczne warsztaty rodzinne przeprowadzono w ramach Projektu ArchaeoBalt.
Fabryka Sztuk
REKLAMA MIEJSKA