15 kwietnia obchodzony jest na świecie Dzień Sztuki. Wybór dnia nie jest przypadkowy, gdyż  upamiętnia urodziny Leonarda da Vinci. Nieprzypadkowo też Fabryka Sztuk wybrała miejsce obchodów tego święta, a mianowicie dwie staromiejskie kamienice przy ul. Podmurnej. Tworząc program wydarzenia wykorzystano dwa potencjały tych miejsc: baśniowy mural na „Dwunastce” (autor projektu: Maurycy Dolina-Niżyński) i Galerię Henryka Kudzio, gdzie prezentowane są kopie trzech dzieł Mistrza Leonarda: „Mona Lisa”, „Piękna księżniczka” i portret Madonny.

Dzieci, które wzięły udział w evencie, wcielały się w rolę młodych detektywów będących  na tropie sztuki. Musiały wykonać szereg zadań, by odnaleźć malarza, którym okazała się maskotka – kot Kociewiak. Liczyły, skakały, szyfrowały, malowały… również z zasłoniętymi oczami. Wszystkie zadania nawiązywały do Leonarda da Vinci. Z kolei dorośli wybrali się wraz z przewodniczką na spacer szlakiem murali. Była to okazja do poszerzenia wiedzy nie tylko na temat autorów poszczególnych wielkoformatowych malowideł, ale też tego, co one przedstawiają i jaką ideę ze sobą niosą.

Jeden dzień okazał się za krótki, by przypomnieć, jak ważną rolę odgrywa sztuka w naszym życiu, dlatego edukatorzy z Fabryki Sztuk zachęcają przedszkola i szkoły do skorzystania z nowej oferty zajęć poświęconych dawnym mistrzom malarstwa.

Na zakończenie warto dodać, że 15 kwietnia ukazała się najnowsza publikacja Fabryki Sztuk – „Notes konesera sztuki”, czyli zeszyt ćwiczeń o sztuce adresowany do dzieci.

Fabryka Sztuk



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułZaproszenie do badania prowadzonego przez PCRT+
Następny artykułMistrzostwa Tczewa w wyciskaniu sztangi leżąc 2023