Jak wyglądały początki Skarbnicy – Tczewskiej Biblioteki Wirtualnej? Wszystko zaczęło się od zakupienia przez miasto Tczew składającej się z ponad 500 eksponatów kolekcji Ireneusza Dunajskiego. Tym samym zrodziła się potrzeba stworzenia portalu historycznego na którym Miejska Biblioteka Publiczna mogłaby udostępniać zdigitalizowane materiały archiwalne. Strona oficjalnie została zaprezentowana internautom 20 marca 2020 roku. W maju 2021 roku powstał profil facebookowy Skarbnicy do którego odwiedzania i lajkowania serdecznie zapraszamy.
W ramach I etapu cyfryzacji zbiorów bibliotecznych na stronie skarbnica.tczew.pl opublikowano 902 karty pocztowe z przełomu XIX oraz XX wieku. Zaprezentowane eksponaty, pochodzące z kolekcji Ireneusza Dunajskiego, Tomasza Spionka oraz Stanisława Zaczyńskiego, opracowano w oparciu m.in. o teksty źródłowe, publikacje tematyczne, dokumentację historyczno-urbanistyczną, jak również dostępną online Ewidencję Dóbr Kultury.
Po pocztówkach przyszedł czas na kolejne zbiory specjalne przez ponad 30 lat gromadzone przez Sekcję Historii Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, m.in. wycinki prasowe, mapy katastralne, druki ulotne, a także dokumenty życia społecznego. Obecnie biblioteczna Skarbnica liczy już 2520 obiektów i codziennie wzbogacana jest o nowe, nierzadko unikatowe eksponaty.
Na szczególną uwagę zasługuje zakładka „Kolekcje zdjęć”. To właśnie w tym miejscu regularnie publikowane są tematyczne wystawy online. Była już zima w mieście, była kolekcja poświęcona 30. rocznicy ustanowienia święta miasta, były archiwalne zdjęcia, dokumentujące przebieg uroczystości pogrzebowych ofiar pomordowanych w koszarach tczewskich… i wiele innych ciekawych i godnych polecenia zbiorów fotograficznych.
Z tego miejsca chcielibyśmy zachęcić Państwa do dzielenia się z nami swoimi pamiątkami rodzinnymi: zdjęciami, lokalnymi odznaczeniami, dyplomami, dokumentami, które w jakikolwiek sposób wiążą się z historią Tczewa bądź regionu kociewskiego. Mogłoby się wydawać, że materiały tego rodzaju mają wyłącznie wartość sentymentalną, służą jedynie pielęgnowaniu pamięci o przodkach. Nic bardziej mylnego!
Prywatne zbiory przekazywać można bezpośrednio do Sekcji Historii Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie przy ul. Kościuszki 2, uprzednio kontaktując się pod nr tel. 572-779-199 lub mailowo na adres shm@biblioteka.tczew.pl
Warto podkreślić, że Skarbnica – Tczewska Biblioteka Wirtualna to nie tylko historia miasta w wersji online, to również żywy projekt i popularne wśród mieszkańców Tczewa miejsce w przestrzeni wirtualnej, które rocznie odwiedza 15 tysięcy osób!
Zachęcamy do przeglądania materiałów dostępnych na stronie skarbnica.tczew.pl!
Na zakończenie – mała ciekawostka. Tczewska Biblioteka Wirtualna znalazła się, w opublikowanym na https://lustrobiblioteki.pl, wykazie bibliotek cyfrowych, obok takich serwisów jak POLONA – Cyfrowa Biblioteka Narodowa, Wolne Lektury czy Bałtycka Biblioteka Cyfrowa!
(MBP)
REKLAMA MIEJSKA