15 kwietnia minęło 10 lat od rozpoczęcia działalności Domu Przedsiębiorcy w Tczewie. Projekt został sfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przebudowa obiektu trwała blisko 1,5 roku i obejmowała gruntowną modernizację budynku przy ul. Obrońców Westerplatte 3. Przebudowa obiektu wraz z jego wyposażeniem kosztowała 2 ml 960 tys. zł, a dofinansowanie wyniosło 1 mln 815 800 zł.

Budynek Domu Przedsiębiorcy był zbudowany ok. 1890 r. jako siedziba Katolickiej Szkoły Ludowej. Tczewska loża wolnomularska miała tam swoją siedzibę od roku 1898 do lat 30 – tych XX wieku. W 1938 r. na mocy dekretu antymasońskiego nastąpiła konfiskata majątków lożowych. Nieruchomość przejmuje niemiecka spółka gruntowa, w trakcie wojny budynek pełni wojskową kwaterę. Po wojnie można było odnaleźć cały sprzęt wojskowy.

Projekt Domu Przedsiębiorcy w 2011 r. zakładał stymulowanie rozwoju mikro, małej i średniej przedsiębiorczości, tworzenie warunków oraz możliwości rozpoczęcia, kontynuowania lub rozwijania działalności gospodarczej.

W ramach projektu powstało około 250 mkw powierzchni biurowo-usługowej (biura, coworkingu i sale konferencyjne) dla nowych firm. Początki bywają trudne… nie inaczej było w przypadku Inkubatora przedsiębiorczości, który był dotąd nieznany w naszym mieście i powiecie. Pierwsze firmy zagościły w nim we wrześniu 2011 roku. Również strefa coworkingu nie miała łatwego startu i musiało minąć trochę czasu nim ta forma wspierania początkującego biznesu stała się popularna i poszukiwana. Obecnie w naszej strefie coworkingu gościmy 6 podmiotów, czyli maksymalną liczbę miejsc i popyt na tego typu miejsce nie ustaje. Mimo pandemii Covid-19 nasi klienci nie zaprzestali w poszukiwaniu miejsca do pracy zdalnej. Dom Przedsiębiorcy jest świetną bazą dla nowych inwestorów, przykładem takiej współpracy jest firma Etac Poland sp. z o.o., z którą mieliśmy okazję współpracować od samego startu. Inny przykładem współpracy trójsektorowej byli też „Tczewscy Kurierzy Rowerowy” (obecnie na ul. Krótkiej 9-10), byliśmy partnerem przy ich utworzeniu oraz mogliśmy ich gościć na etapie rozwoju działalności.

Dom Przedsiębiorcy to jednak nie tylko inkubator i coworking, to także konsultacje, spotkania i szkolenia. Adresatami naszej oferty są często kobiety ale i młodzież szkolna. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się konkursy adresowane do przedsiębiorców. Pierwsza edycja w 2012 pn. „Rzemieślnik Roku” i „Nowoczesny Tczew” skierowana była do mikroprzedsiębiorstw – rzemieślników. Do tej pory odbyła się już ich IX edycja! Jubileuszowa X edycja rozpocznie się na jesieni br. Równolegle do konkursu dla firm stale organizujemy konkurs dla młodzieży szkół ponadpodstawowych „Mój Biznesplan ”, w którym młodzież może wykazać się wiedzą, kreatywnością i znajomością zagadnień związanych z przedsiębiorczością. VII edycja tego konkursu odbędzie się już jesienią br.

W 2013 roku zapoczątkowaliśmy spotkania z grą Cashflow, które później zapoczątkowały I turniej Cashflow. Spotkania z młodzieżą wrosły już na stałe w nasz kalendarz spotkań i cyklicznie przyciągają młodzież szkół ponadpodstawowych. Na spotkaniach przekazujemy młodzieży wiedzę, umiejętności i informacje nie tylko z zakresu przedsiębiorczości ale również rozwoju osobistego.

Dom Przedsiębiorcy to także szkolenia, warsztaty i konsultacje dla przedsiębiorców (prawnych, podatkowych oraz funduszy unijnych). Tematyka jaką poruszamy podczas szkoleń jest podyktowana bieżącym zapotrzebowaniem przedsiębiorców, staramy się dopasowywać ją do realnych potrzeb i wszelkich sugestii naszych klientów. Staramy się wspierać startupy jak i firmy już działające na naszym rynku.  Obecnie przez pandemię Covid-19 zmuszeni byliśmy przenieść część naszych działań do sieci i cieszą się one dużą popularnością wśród przedsiębiorców.

W Domu Przedsiębiorcy znajduje się również ewidencja działalności gospodarczej CEIDG. To tutaj każdy może założyć lub zmienić wpis swojej firmy, dokonać wszelkich zmian związanych z rejestracją firmy. Mieści się tu także Biuro Wspierania Przedsiębiorczości, w którego zakresie jest m. in. wydawanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych dla sklepów i lokali gastronomicznych. A ponadto prowadzone są działania związane z marketingiem gospodarczym miasta i promocją terenów inwestycyjnych. Od niedawna służymy też jako punkt konsultacyjny w ramach programu „Czyste powietrze” – klienci mogą otrzymać niezbędne informacje i złożyć wniosek o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Każdy z przedsiębiorców może również skorzystać z oferty naszych partnerów Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego i Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Naszymi stałymi partnerami są też Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza; Pracodawcy Pomorza, Cech Rzemiosł Różnych w Tczewie, Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce – o/Gdańsk.

Wielu działań nie udałoby się wdrożyć i prowadzić po dziś dzień, gdyby nie zaangażowanie naszych partnerów, konsultantów i doradców oraz osób ściśle współpracujących w Domu Przedsiębiorcy. Dziękujemy za wsparcie oraz pomoc w prowadzeniu działań związanych z promocją przedsiębiorczości na naszym terenie. Dziękujemy naszym klientom i przedsiębiorcom, którzy inspirują nas do dalszych działań i rozwoju usług otoczenia biznesu.

Dom Przedsiębiorcy w liczbach: to 26711 – tyle wniosków o wpis, zmianę, zawieszenie, wznowienie lub wykreślenie  działalności gospodarczej złożonych zostało przez przedsiębiorców z terenu Tczewa i okolic;

67 – firm skorzystało z inkubatora przedsiębiorczości oraz strefy coworkingu.

Klienci Domu Przedsiębiorcy to około 4 tys. rocznie gości i przedsiębiorców oraz osób na co dzień korzystających z usług firm i biura na terenie budynku. Szacujemy, że od początku istnienia Domu Przedsiębiorcy odwiedziło nas 40 tys. osób. Ponad 150 spotkań, szkoleń, seminariów, warsztatów, z których skorzystało około 1000 osób i firm. Według szacunków z bezpłatnych konsultacji w Domu Przedsiębiorcy skorzystało co najmniej 3000 osób.

Wyróżnienia i nagrody, związane z działalnością Domu Przedsiębiorcy:

– 2015 r. w konkursie Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza – Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom spośród nominowanych w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich

– 2014 r. Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza w kategorii : aktywność na rzecz przedsiębiorców

– 2014 r. Miasto Tczew otrzymało tytuł „Gmina na 5” zajmując 4 miejsce wśród 649 gmin przebadanych przez studentów warszawskiej SGH

– 2018 r. Dom Przedsiębiorcy – X Powiatowa Gala Wolontariatu Wyróżnienie Instytucja Przyjazna Wolontariuszom

Zapraszamy do Domu Przedsiębiorcy sprawdź naszą ofertę:  www.dp.tczew.pl / www.facebook.com/dptczew e-mail: info@dp.tczew.pl tel. 58 777 53 41 / 58 777 53 42

(K.J.)


REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułSaidowski & Paul – koncert ONLINE – 30 kwietnia
Następny artykułFabryka sztuk ogłasza wyniki konkursów