Warsztaty rodzinne, spotkania z przyrodnikami i ekologami, plenerowe spektakle teatralne, eksperymenty, piknik i bazar ekologiczny, pokazy filmowe, wystawy, zajęcia online dla szkół, sąsiedzkie rozmowy, a nawet jeżostrefy – wszystko pod jednym hasłem: SOLIDARNOŚĆ KLIMATYCZNA. Od 13 do 19 września Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zaprasza na pierwsze Dni Solidarności Klimatycznej. W ramach DSK odbędzie się cykl ekologicznych wydarzeń w całej metropolii.

Już w najbliższy poniedziałek 13 września ruszają Dni Solidarności Klimatycznej. Metropolitalne samorządy oraz podległe im jednostki przygotowały kilkadziesiąt wydarzeń, które mają zwrócić uwagę na postępujące na świecie zmiany klimatyczne. Wspólnie zastanowimy się, jak nasze działania wpływają na środowisko i co możemy zrobić, aby powstrzymać degradację naszej planety. DSK potrwają do niedzieli 19 września.

Eko-warsztaty

Dni Solidarności Klimatycznej to przede wszystkim praktyczne przykłady na to, jak być eko. Przez cały tydzień zapraszamy na warsztaty, podczas których eksperci opowiedzą m.in. jak w prosty sposób wprowadzać na co dzień zasady zero waste i less waste, jak bezpiecznie dokarmiać ptaki,  jak pomóc naukowcom w walce ze zmianami klimatu oraz zanieczyszczeniem środowiska i jak budować ogrody deszczowe. Porozmawiamy o praktycznych narzędziach, a nawet modelach biznesowych, które pomagają chronić klimat.

O ekologii w plenerze

Nadchodzący tydzień to także piknik ekologiczny w Sopocie, połączony z pokazami gotowania oraz warsztatami kiszenia i fermentacji. Będą też stanowiska wymiany roślin i ubrań. W Wejherowie na plenerowych warsztatach będzie można nauczyć się, jak bezpiecznie dokarmiać dzikie ptaki i dlaczego jest to tak ważne. W parku miejskim będzie można posłuchać o zwyczajach jeży i spróbować zbudować jeżostrefę, w której zwierzęta będą mogły zamieszkać w zimie.

Ekologia dla najmłodszych

Najmłodszych w świat ekologii wprowadzi kosmitka Lilla, która przybywa ze specjalną misją na Ziemię. Plenerowy spektakl “Kierunek Ziemia” Teatru Miniatura będzie można zobaczyć dwa razy w niedzielę 19 września.  Z kolei Filharmonia Kaszubska w Wejherowie zaprasza na eko-spektakl “Dusza Lasu” we wtorek 14 września. Nie zabraknie też warsztatów dla najmłodszych miłośników nauki i zabaw. W Centrum Nauki Experyment dzieci będą mogły stworzyć swój własny las w słoiku, a pod lupą lub mikroskopem obejrzeć ciekawe rośliny. W Wejherowie na młodych artystów czekają warsztaty, na których będą mogli wykonać prace z materiałów recyklingowych, jak butelki po napojach, kosmetykach, czy z toreb foliowych. Najciekawsze prace trafią na wystawę.

Eko-działania

Najbliższy tydzień to także dobry moment nad zastanowieniem się nad swoimi zachowaniami wobec planety. Poza warsztatami, na których możemy poznać działania zero lub less waste, np. Wejherowo uruchamia punkt do oddawania niepotrzebnych plastikowych doniczek po sadzonkach, które zostaną przetworzone na nowe i rozdaje sadzonki drzew i kwiatów do zasadzenia w swoich ogródkach. Na eko-bazarze w gdyńskim Experymencie będzie można zobaczyć łatwo dostępne aplikacje oraz liczniki, dzięki którym można stawiać sobie proste cele, aby metodą małych kroków żyć w coraz bardziej zrównoważony ekologicznie sposób (np. One Action a Day)

Eko-dyskusje

Na spotkaniach i dyskusjach z ekspertami będziemy mówić o faktach i obalać eko mity  (gdyński LIS, Dom Sąsiedzki w Przystani Lipowa 15). Porozmawiamy także o tym, jak   mikroplastik szkodzi zdrowiu i środowisku i na co zwrócić uwagę np. podczas codziennych zakupów (Gdańskie Wody). 

Wirtualnie o ekologii

Na wirtualnych zajęciach dla uczniów szkół podstawowych będziemy rozmawiać o tym, co wisi w powietrzu, czyli o atmosferze ziemskiej i zjawiskach w niej zachodzących. Pokażemy też, dlaczego tak ważna jest segregacja odpadów i ich przetwarzanie. Na lekcje online zapraszają  wspólnie Port Czystej Energii i Hevelianum.

Ekologia i sztuka

Poza warsztatami, na których dzieci będą mogły stworzyć małe dzieła sztuki z materiałów recyklingowych, w programie znalazły się także eko-wystawy. W Muzeum emigracji w Gdyni można oglądać wystawę pn. Klimaks, która opowiada o relacji łączącej człowieka i jego środowisko naturalne z perspektywy wyjazdów Polaków do Ameryki Południowej na przełomie XIX i XX wieku. Wystawa stawia pytanie, jak możemy budować bardziej partnerskie relacje z przyrodą i na nowo spojrzeć na historię polskich emigrantów. W przestrzeni miejskiej w Gdańsku przy kilkunastu wpustach ulicznych pojawią się grafiki, które mówią o problemie zanieczyszczenia deszczówki odpadami z tworzyw sztucznych. Projekt przygotowały Gdańskie Wody, a do grafik wykorzystano jedynie ekologiczne farby.

Dni Solidarności Klimatycznej 2021 organizują wspólnie OMGGS, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Global Compact Network Poland, a wydarzenia przygotowały:  gdyńskie Centrum Nauki Experyment, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, UrbanLab Gdynia – Laboratorium Innowacji Społecznych, Muzeum Emigracji w Gdyni, gdańskie Hevelianum, Czyste Miasto Gdańsk, Teatr Miniatura, spółka Gdańskie Wody, Port Czystej Energii, Wejherowskie Centrum Kultury, Urząd Miasta Sopot.

(OMGGS)REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułNowa sygnalizacja świetlna ułatwi przejazd ul. Wojska Polskiego
Następny artykułInstruktor warsztatów teatralnych