Na Bulwarze Nadwiślańskim powstanie nowe ciekawe miejsce aktywności. Na jego realizację Fabryka Sztuk otrzymała grant w wysokości 1,2 mln zł od Fundacji Pracowniczej VKR (związanej z firmami Dovista, Velux). Wręczenie symbolicznego czeku nastąpi podczas Festynu Samorządowo-Komunalnego w sobotę ok. godz. 17.00.

Do końca 2024 roku dzięki grantom z Fundacji Pracowniczej Grupy VKR powstaną w Polsce cztery unikalne miejsca rekreacji, edukacji i wypoczynku na łonie natury. Łączna wartość przyznanych na ten cel grantów w Polsce to ponad 5,4 mln zł. Projekty będą realizowane w Tczewie, Gnieźnie, Namysłowie i Raszynie.

Program grantowy „Tereny zielone i aktywności na świeżym powietrzu” został ogłoszony przez Fundację Pracowniczą wiosną 2021 roku z okazji 30. rocznicy jej działalności. Impulsem do jego stworzenia był czas pandemii Covid-19, kiedy to wielu pracowników było zmuszonych do ograniczenia swoich aktywności na świeżym powietrzu. Co trzeci Polak w badaniu[2] z 2021 rok przyznał, że poza zamkniętymi pomieszczeniami spędzał niespełna godzinę dziennie, a aż 63 proc. badanych straciło kontakt z naturą. Poprzez realizację programu grantowego Fundacja pragnie, aby pracownicy, ich rodziny oraz przedstawiciele społeczności lokalnej wspólnie spędzali czas, ciesząc się i korzystając ze środowiska naturalnego, a to wszystko w otoczeniu promieni słonecznych i na świeżym powietrzu. Zaplanowane projekty mają zainspirować innych do tworzenia podobnych miejsc w całej Polsce.

Pracownicy spółek VELUX oraz DOVISTA połączyli swoje siły i wraz z władzami lokalnymi oraz organizacjami złożyli propozycję stworzenia czterech wyjątkowych miejsc przeznaczonych do rekreacji, edukacji i wypoczynku, które zyskały aprobatę Zarządu Fundacji. Dzięki otrzymanemu wsparciu zrewitalizowane zostaną Bulwary Nadwiślane w Tczewie. Projekt zakłada gruntowną modernizację ciągu pieszo-rowerowego, nowe nasadzenia zieleni oraz przestrzeń do atrakcyjnych imprez plenerowych. Kwota dotacji wynosi 1 200 000 zł (275 tys. euro) i jest najwyższą w historii samorządu Tczewa dotacją prywatną przeznaczoną na cel publiczny.

– Nowy projekt doskonale wpisuje się w zrewitalizowaną przestrzeń nad Wisłą, uzupełni i uatrakcyjni istniejącą infrastrukturę i stworzy nowe miejsce do aktywnego wypoczynku – mówi Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. –  Jestem przekonany, że  kreatywna  załoga Fabryki  Sztuk, ale też inne  formalne i nieformalne organizacje doskonale je wykorzystają inicjując ciekawe zajęcia w otwartej przestrzeni. To dobre miejsce np. do organizowania spotkań integrujących grupy mieszkańców, kameralnych wydarzeń targowych, kulturalnych, mini-koncertów, zajęć w kontakcie z naturą.

Fundacja Pracownicza działa od 1991 roku, udziela pomocy pracownikom holdingu VKR, w ramach którego działają w Polsce producenci okien dachowych Grupa VELUX oraz fasadowych Grupa DOVISTA. Jej celem jest świadczenie pomocy finansowej na rzecz pracowników i ich rodzin, a także wsparcie społeczności lokalnych, w których firma funkcjonuje na co dzień. Pomoc dla pracowników może dotyczyć dwóch celów: kosztów leczenia, rehabilitacji, zakupu sprzętu medycznego, operacji pracownika lub jego rodziny bądź edukacji akademickiej lub zawodowej dzieci pracownika. Środki te są niezależne od funkcjonujących Zakładowych Funduszy Świadczeń Pracowniczych. Natomiast przedstawiciele organizacji i fundacji mogą ubiegać się o wsparcie na różne cele, pod warunkiem, że służą one lokalnym społecznościom, w tym pracownikom, a działalność społeczna jest prowadzona
w promieniu 25 km od siedziby jednej ze spółek grupy kapitałowej.
REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułPchli Targ 2022 – zmiana organizacji ruchu
Następny artykułSpotkajmy się w sobotę na bulwarze