Wystawy, oprowadzania kuratorskie, a przede wszystkim warsztaty dla dzieci… I to bez biletów wstępu.

PROGRAM:

  • 2.03 sobota godz. 11.00 ul. 30 Stycznia 4 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Bocian Jaś i etnograficzne skarby” (Kamila Gillmeister), wstęp wolny, czas trwania: 45 min

To największa jak do tej pory prezentacja etnograficznej kolekcji, której właścicielem jest Fabryka Sztuk. Królują na niej rzeźby, m.in. figurki świętych, drewniane postacie Kociewianek i Kociewiaków, podwieszone tu i ówdzie samoloty i ptaszki. Nasze oko zapewne ucieszą misternie wykonane wycinanki ludowe, które tylko z pozoru kontrastują z siermiężnymi nożycami do strzyżenia owiec. To właśnie nimi wykonywano rytmiczne i symetryczne cięcia papieru, który zmieniał się w niezwykły ornament. Pięknie prezentują się też haftowane serwetki i złotogłowia. Nie mogło zabraknąć ponadto obrazów na szkle malowanych. Zaskoczy nas z pewnością widok pieczywa obrzędowego. Tu pomiędzy uroczymi byśkami znajduje się wielka bociania łapa. Wyroby z gliny i plecionki również znalazły na wystawie swoje miejsce. Ponadto warto zwrócić uwagę na ornamentykę skrzyni wianowej, liczącej już kilkaset lat. Bezcenny jest też widok kukułki wyskakującej ze szwarcwaldzkiego zegara.

Walory wystawy: mnogość i różnorodność eksponatów, ciekawa forma prezentacji, zastosowane elementy interaktywne.

  • 2.03 sobota godz. 12.00 ul. 30 Stycznia 4 – warsztaty rodzinne, wstęp wolny, czas trwania: 60 min

Spotkania dla dzieci i ich opiekunek/opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej/młodego warsztatowiczki/warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni.

W najbliższą sobotę udekorujemy jajka ze sklejki. Ozdoby będą jedyne w swoim rodzaju i dzieci zabiorą je do domu.

  • 3.03 niedziela godz. 10.00-16.00 ul. 30 Stycznia 4 – gra muzealna, wstęp wolny, czas trwania: 30 min

Na wystawie kopii dzieł malarskich należy odszukać karteczki z zadaniami. Przybrały one formę tryptyków, nie przez przypadek, o czym można przekonać się, zwiedzając ekspozycję. Oprócz pytań, na które odpowiedzi znajdziemy na wystawie, trzeba będzie uśmiechnąć się niczym Mona Lisa czy też stworzyć kopię wybranego obrazu. Za udział w grze czeka nagroda niespodzianka. Gra idealna dla dzieci z rodzicami.

  • 3.03 niedziela godz. 12.00 ul. Podmurna 15 – warsztaty budowania z klocków, wstęp wolny, czas trwania: 90 min

Coś dla miłośników budowania! Dzielenie się doświadczeniami i tworzenie autorskich konstrukcji. Zapewniamy klocki do budowania.

  • 2 i 3.03 godz. 10.00-16.00 – zwiedzanie wystaw, wstęp wolny

– Karolina Lucia. Malarstwo – ul. 30 Stycznia 4

Artystka tworzy wyraziste portrety, jak również przepełnione tajemnicą krajobrazy. Jej obrazy wyrażają głębię uczuć i tajemniczości, skupiają się na przedstawieniu momentów rzeczywistości.

– Henryk Kudzio. Kopista – ul. 30 Stycznia 4

Tym razem prezentując kopie dzieł sztuki, skupiliśmy się głównie na mistrzach doby renesansu: niderlandzkiego i włoskiego. Zobaczycie zniewalający uśmiech Mona Lisy, maryjne tondo Botticellego, zaginiony obraz Rafaela, tryptyki Boscha oraz twórczość wspaniałego Piotra Bruegla. Z niezwykłą precyzją i dbałością o każdy detal stworzył je Henryk Kudzio – artysta malarz, grafik, kopista.

– Bocian Jaś i etnograficzne skarby – ul. 30 Stycznia 4

Prezentacja naszych zbiorów z zakresu etnografii, głównie z szeroko pojętej współczesnej sztuki ludowej (głównie rzeźby, malarstwo na szkle, zabawki, plecionkarstwo, garncarstwo, meble ludowe, strój, haft, plastyka obrzędowa).

– Kazimierz Zimny. Tczewski olimpijczyk – ul. Podmurna 15

Osiągnięcia sportowe nieżyjącego już utalentowanego polskiego lekkoatlety odzwierciedlają zaprezentowane medale, puchary i odznaczenia, które przez lata zdobywał. Największą atrakcją jest brązowy medal olimpijski z Rzymu (1960). Czynna już kilka lat wystawa zyskała niedawno nową aranżację.

– O naturze rzeczy. Alicja Tkaczyk i Piotr Detlaf – ul. Podmurna 15

Prezentowany zbiór różnorodnych prac to dialog o tym, czym tak naprawdę jest natura rzeczy. Natura rozumiana na wiele sposobów (jako przyroda i katastrofa klimatyczna, natura naszej kultury, natura nas samych, natura naszego środowiska, natura naszych myśli) i przedstawiona artystycznie.



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułSLAM w ZAGŁĘBIU – 22 marca
Następny artykułBudżet Obywatelski Tczewa na 2025 rok – wpłynęło 27 projektów