Amerykańsko-szwajcarska firma Exlterra zajęła się wykonaniem odwodnienia w rejonie Parku Kopernika, w pobliżu cmentarza.

Firma od ponad 15 lat funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii. Nieco ponad półtora roku temu otwarta została pierwsza siedziba zlokalizowana w Tczewie.  Exlterra zajmuje się instalacją pasywnej technologii GEPS (Groundwater Energy Passive System) która przeznaczona jest do walki z problemem wody opadowej i gruntowej.

GEPS to polietylenowe profile różnej długości (1,5m ; 3m; 6m;12m), które są instalowane pionowo w ziemi. Tworzą one między sobą system kapilarny oraz “komunikują się” dzięki czemu przyśpieszają wchłanianie i transport cząsteczek wody, a także wprowadzają stan równowagi w gruncie.

Główne zalety to: przyśpieszona infiltracja wody opadowej minimum 10-krotnie, brak konieczności podłączenia do sieci odpływowej bądź punktów zrzutu, brak konieczności konserwacji oraz zewnętrznego źródła zasilania, nadaje się na każdy rodzaj gruntu i przenika warstwy nieprzepuszczalne, szybka i mało inwazyjna instalacja oraz wiele innych.

– Zdecydowaliśmy się w porozumieniu z Urzędem Miasta w Tczewie na przeprowadzenie inwestycji testowej, aby zaprezentować skuteczność działania, zalety technologii , a przy okazji zrobić coś pożytecznego dla naszego miasta i zadbać o teren, który jest często użytkowany przez mieszkańców – tłumaczy Izabela Muńska z firmy Exlterra.

Na obszarze w pobliżu cmentarza (teren parkingu)  po ulewnych deszczach powstawały ogromne kałuże, które utrudniały przemieszczanie się pieszych. Po około 3 miesiącach od instalacji będzie można zauważyć znaczną poprawę i zdecydowanie przyśpieszoną infiltrację wody opadowej.

Pierwsza inwestycja testowa odbyła się w SP nr 8, na Suchostrzygach. Problemem był duży stopień zawilgocenia ścian w piwnicy, co dawało cały szereg objawów. Niebawem będziemy wykonywać tam badania termowizyjne wykonywane przez niezależnego specjalistę, który w raporcie jasno określi rezultaty. Mimo wszystko już teraz wiadomo, iż efekty są bardzo zadowalająceREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułWieczór szantowy – 15 czerwca
Następny artykułDamian Piskorski sekretarzem miasta Tczewa