24 lutego otwarta została piąta już placówka Środowiskowego Domu Samopomocy w Tczewie. Z obiektu korzystać będzie 25 podopiecznych. 

Budynek znajduje się na Os. Zatorze, przy ul. Elżbiety 19A, naprzeciw otwartego w 2020 r. Klubu  Rodzinnego Zatorze (ul.  Elżbiety 19B). Powierzchnia użytkowa parterowego budynku z poddaszem to 206 m2. Wcześniej znajdowały się tam mieszkania socjalne, ale lokatorzy zostali przeniesieni do innych lokali.

Wartość zadania to 750 tys. zł. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta, natomiast inwestycję prowadzi Tczewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Budynek znajduje się pod ochroną konserwatorską, dlatego wszelkie prace były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

– Otwarcie nowej filii Środowiskowego Domu Samopomocy to kolejny dowód na to, że Tczew jest przyjazny osobom niepełnosprawnym – powiedział Adam Urban, zastępca prezydenta Tczewa. – Zależy nam, aby nikt w naszym mieście nie czuł się wykluczony ze względu na swoją niepełnosprawność, a taki dom zapewnia poczucie bezpieczeństwa i wsparcie.

W budynku znajdują się  dwie pracownie terapii zajęciowej, pracownia kulinarna, pracownia rękodzieła artystycznego, łazienka przystosowana dla osób niepełnosprawnych, pokój indywidualnego poradnictwa psychologicznego oraz pokój biurowy i pomieszczenie gospodarcze.

Poziom parteru z poddaszem został skomunikowany za pomocą nowej, żelbetowej klatki schodowej.

– Nasz nowy dom jest placówką pobytu dziennego przeznaczoną dla 25 osób przewlekle psychicznie chorych i osób z niepełnosprawnością intelektualną – tłumaczy Gabriela Brządkowska, dyrektor ŚDS w Tczewie. –  Ośrodek prowadzić będzie kompleksową i długofalową terapię, dotyczącą wszystkich płaszczyzn funkcjonowania człowieka: fizycznej, psychicznej, intelektualnej oraz społecznej. Dla każdego uczestnika opracowany zostanie Indywidualny Plan Wspierająco-Aktywizujący, zgodny z jego potrzebami i możliwościami psychofizycznymi. Realizacja przyjętych założeń odbywać się będzie poprzez prowadzenie treningów umiejętności niezbędnych w życiu codziennym i terapii zajęciowej odbywającej się  w pracowniach: kulinarnej, multimedialnej, ceramicznej, rękodzielniczej. Uczestnicy będą mogli także korzystać z poradnictwa psychologicznego, zajęć poprawiających sprawność ruchową, do dyspozycji będzie także przydomowy ogród.

Celem Środowiskowego Domu Samopomocy jest  przygotowanie osób z niepełnosprawnościami do samodzielnego życia w społeczeństwie oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu. Placówka w Tczewie funkcjonuje obecnie w pięciu obiektach, skupiając ponad 100 podopiecznych. Filie znajdują się:

  • przy ul. Nowowiejskiej 18
  • przy ul. Armii Krajowej 55a/1
  • przy ul. Niepodległości 10
  • przy ul. Chopina 33
  • przy ul. Elżbiety 19A.

M.M.



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułSpotkanie z Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego SA w Słupsku
Następny artykuł21 projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego Tczewa