Już po raz 22 odbył się w Tczewie In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku w ramach imprezy został zorganizowany 17 Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Koncerty festiwalowe odbyły się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Wszystkie miejsca w sali już na wiele dni przed imprezą były zajęte (zarezerwowane).

Fani artysty przybyli z terenu całego kraju i z zagranicy. Mieszkańcy Tczewa i fani już od rana mogli uczestniczyć w Fabryce Sztuk w różnych działaniach artystycznych związanych z 25 rocznicą wydania płyty „Republiki” „Masakra”.

Głównymi muzycznymi punktami Festiwalu były: koncert finałowy dwustopniowego XVII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego i koncert specjalny „Wielki hipnotyzer”.

Do koncertu finałowego spośród wielu zgłoszeń jury zakwalifikowało 10 artystów. Ostatecznie wystąpiło 9 twórców, którzy ubiegali się o sześć nagród: Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Tczewa, starosty tczewskiego, firmy Flex, stowarzyszenia „Porozumienie na Plus” i fanów Grzegorza Ciechowskiego. Wszyscy wykonawcy zaprezentowali po dwa utwory, jeden własny i drugi z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego i „Republiki”. Bezapelacyjnym zwycięzcą konkursu został zespół „Jacko Brango” z Wrocławia, który zdobył Grand Prix nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego i nagrodę fanów. Interpretacja utworu „Tak, tak…to ja” została najwyżej oceniona przez jury i zgromadzoną w sali widowiskowej publiczność.

W koncercie specjalnym „Wielki hipnotyzer”, obok utalentowanej, młodej tczewianki Julii Ziółkowskiej, wystąpili znakomici polscy muzycy pamiętający Grzegorza Ciechowskiego ze wspólnych tras koncertowych i wspólnych przedsięwzięć: Krzysztof Jaryczewski, Titus i Krzysztof Antkowiak. Wokalistom towarzyszył zespół „Eurazja” Sławomira Ciesielskiego (perkusisty „Republiki”) i Eurazji Srzednickiej. Artyści zaprezentowali wersje oryginalne (coverowe) kilkunastu wielkich przebojów Grzegorza Ciechowskiego i „Republiki”. Fani wraz z wszystkimi wykonawcami odśpiewali wiele niezapomnianych utworów naszego artysty. Koncerty trwały 4 godziny, a usatysfakcjonowani miłośnicy twórczości Grzegorza Ciechowskiego do późnych godzin nocnych bawili się w różnych częściach Tczewa.

Artystyczny charakter imprezie nadały animacje wyświetlane na ekranie stanowiącym tło dla muzyków. Te ruchome obrazy były dziełem studentów Pracowni Animacji i Działań Wizualizacyjnych Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nauczyciel akademicki Robert Turło wybrał i zmiksował najciekawsze studenckie prace.

Przedsięwzięcia festiwalowe nie doszłyby do skutku, gdyby nie zaangażowanie, inwencja i finansowe wsparcie wielu podmiotów: osób, instytucji i firm. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu kolejnej edycji Festiwalu.

In Memoriam XXII Festiwal Grzegorza Ciechowskiego był współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt. „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”.

Sponsorami imprezy byli: Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie, a także Flex, Przychodnia Rogowscy, Apator Metrix i Stowarzyszenie „Porozumienie na Plus”.

Bez pomocy rzeczowej i osobistej pracy wielu osób nie udałoby się zrealizować wszystkich przedsięwzięć. Działania festiwalowe jak co roku w różnej formie wspierały: Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk, Restauracja „Piaskowa” i hotel „Carina”.

Znaczący udział w promocji Festiwalu mają tczewskie i regionalne media, takie jak: Telewizja Tetka, Radio Tczew, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Gazeta Tczewska, Panorama Tczewa, Kurier Tczewski, Wieści z Kociewia, portal Pomorza, Tcz.pl, wrotatczewa, zawszepomorze.pl, tczewska.pl.

J.Golicki

Fot. I. Jędruch



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułStreetBall Nocą już za nami
Następny artykułNauczyciele z awansami zawodowymi