Mały Festiwal Ty i Ja to projekcje filmów z Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, które odbędą się 7 września o godz. 10:00 w sali widowiskowej CKiS. Wstęp wolny!
Festiwal koszaliński obchodzi w tym roku swoje 20 lecie, jego wersję objazdową będziemy gościć w naszym mieście po raz trzeci.
W ramach projekcji pokazane zostaną filmy poruszające tematykę, problemy oraz życie osób z niepełnosprawnościami.
Mały Festiwal to inicjatywa mająca na celu integrację osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną.
Serdecznie zapraszamy!
Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszą informację dotyczącą ilości osób biorących udział w Festiwalu.
Program:
FILMY DOKUMENTALNE
Daida wraca do oceanu (Daida Back to The Ocean), reż. Pablo Ramírez Bolaños, Hiszpania 2022, 24 min. (D)
Daida Ruano Moreno, 18-krotna mistrzyni świata, opowiada o swojej walce z najtrudniejszym rywalem: rakiem, który prawie odebrał jej nie tylko życie, ale także najbardziej osobiste i intymne marzenie…
Jeszcze zdążę (The Time Busters), reż. Aleksandra Kutz, Polska 2020, 61 min. (D)
Anna, Urszula, Hanna, Krzysztof, Genowefa, Józef i inni, są podopiecznymi Puckiego Hospicjum.
W tej historii jest miejsce na żal, złość, strach, ale też na śmiech, radość, ulgę, oraz niezwykłe doświadczenie prawdziwej wewnętrznej wolności.
Na wstrzymanym oddechu (Holding Your Breath), reż. Katarzyna Sikorska, Polska 2021, 14 min. (D)
Wojtek – pływak kategorii S11, srebrny medalista igrzysk paraolimpijskich, mistrz świata i Europy – miał być pierwszym niewidomym freediverem w Polsce. Pandemia uniemożliwiła mu nie tylko ukończenie kursu nurkowania na wstrzymanym oddechu, ale przekreśliła jego start w igrzyskach olimpijskich oraz mistrzostwach, co zmusiło go do zastanowienia się nad swoją karierą sportową.
Ściany życia (Walls Of Life), reż. Zoran Djordjević, Brazylia 2021, 15 min. (D)
Fragmenty życia artysty Marcosa Santosa, który urodził się z porażeniem mózgowym. Jego ręce są niesprawne, ale za to lewą stopą tworzy plastyczne arcydzieła. Jednocześnie uczy dzieci ze swojej biednej i „złej” dzielnicy Campos dos Alemães, malowania i przenoszenia sztuki na szare ściany ulic.
FILMY FABULARNE
Dzieci i ryby (Out of Water), reż. Gracjana Piechula, Polska 2022, 14 min. (F)
Zosia jest 13-letnią CODA-czką – słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Wraz z tatą wyrusza zawalczyć o udział w swoich wymarzonych zawodach pływackich, do których przez niedopatrzenie ojca nie została dopuszczona. Po drodze bohaterowie napotykają komplikacje, które stawiają Zosię w roli tłumacza i pośrednika pomiędzy niesłyszącym tatą a resztą świata. Posiadanie głosu staje się dla dziewczynki nie tylko przywilejem, ale również ciężarem.
Stagnant, reż. Konrad Kultys, Polska 2021, 18.min. (F)
Twardy skinhead Adam ignoruje swoją niepełnosprawność starając się dominować nad bliskimi. Decyzja opiekującego się bohaterem brata dotycząca zmiany pracy zmusza Adama do ponownego przeanalizowania swojej sytuacji i zmierzenia się z własnymi ograniczeniami.
Wyzwanie (Curlstorm), reż. Merle Thelen, Niemcy 2021, 29 min. (F)
Kiedy jakieś wydarzenie wyrywa nas z naszego życia, często znajdujemy schronienie w rzeczach, które zapewniają nam bezpieczeństwo. W ten sposób emerytowany Ernst Hudeki, „sparaliżowany” nagłą śmiercią żony i uwięziony w monotonii i neurotycznych nawykach, znalazł swoje bezpieczne miejsce. Wiedziony strachem, że nie będzie mógł pożegnać się z bliskimi, spędza wszystkie godziny na pisaniu pożegnalnych słów. Ale czasami wyjście okazuje się tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy.
https://integracjatyija.pl/pl/
Dostępność architektoniczna budynku Centrum Kultury i Sztuki:
- Dla osób poruszających się na wózkach, po lewej stronie budynku znajduje się pochylnia o optymalnym kącie nachylenia.
- Przed wejściem głównym jest stopień o wysokość 10 cm. Drzwi wejściowe o szerokości 100cm, są duże i otwierane ręcznie. Za drzwiami wejściowymi są drzwi rozsuwane automatycznie (bez oznaczeń na szybach). Za rozsuwanymi drzwiami po prawej stronie znajduje się tablica informacyjna z rozkładem pomieszczeń w budynku. Na parter prowadzą schody – 8 stopni, po obu stronach schodów są poręcze znajdujące się na wysokości 110cm.
- Wewnątrz budynku zapewniono ciągi komunikacyjne o odpowiedniej szerokości dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Wszystkie drzwi dwuskrzydłowe, po odryglowaniu mają szerokość większą niż minimalna 90 cm. Podłogi korytarzy wykonane są z terakoty.
- W budynku znajduje się winda, którą można dojechać na wszystkie kondygnacje. Drzwi do windy mają szerokość w świetle 90 cm. W środku jest konsola z numerami pięter oraz dzwonkiem przywoławczym z napisami w alfabecie Braille’a.
- Na poziomie -1 znajdują się toalety i umywalki dostępne na osób niepełnosprawnych (męska i damska),
- Sala widowiskowa znajduje się na parterze, na wprost wejścia głównego. Do sali widowiskowej prowadzą dwuskrzydłowe drzwi o szerokości 200cm, brak progu. Na podłodze jest wykładzina. Pierwsze cztery rzędy są umiejscowione na podłodze na płasko, w pierwszym rzędzie są przewidziane 4 miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich i ich opiekunów. Od piątego rzędu fotele umiejscowione amfiteatralnie i prowadzą do nich schody. Każdy stopień jest podświetlony, wyłożony wykładziną i zakończony metalowym okuciem. Przy schodach jest poręcz.
- Hol główny jest przestronny i dostosowany do poruszania się na wózku. W holu znajduje się kącik z kanapą, fotelami, stolikiem i telewizorem, w którym nadawana jest informacja wizualna o ofercie CKiS.
- W bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Kultury i Sztuki znajdują się miejsca dla osób z niepełnosprawnościami: na ulicy Łaziennej – 1miejsce parkingowe odległość 151 m i wzdłuż ulicy Wyszyńskiego – 2 miejsca parkingowe w odległości 109 m.
- Do budynku Centrum Kultury i Sztuki i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
REKLAMA MIEJSKA