1 września odbyły się obchody upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, podczas których oddano hołd bohaterom, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny.

Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, Starosta Tczewski Mirosław Augustyn, Dowódca 16. Tczewskiego Batalionu Saperów z Niska ppłk Adam Bieniek oraz Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk uroczystości rozpoczęli od wizyty na tczewskim cmentarzu „nowym” – od złożenia kwiatów na grobach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli 1 września 1939 roku – ale to Most Tczewski, wysadzony przez polskich saperów, aby uniemożliwić hitlerowcom przekroczenie Wisły, pozostaje dla nas symbolem początku II wojny światowej.

Następnie odbył się wspólny przemarsz pod obelisk na Skwerze Weteranów II Wojny Światowej, prowadziła tczewska Harcerska Orkiestra Dęta, za nią Kompania Honorowa 16. Tczewskiego Batalionu Saperów z Niska, następnie uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie, poczty sztandarowe uczestniczące w uroczystości.

Przy obelisku spotkali się przedstawiciele władz państwowych, kolejarze, celnicy, samorządowcy miasta i powiatu, parlamentarzyści, duchowieństwo. Uczczono minutą ciszy wszystkich poległych w zakończonych i niestety wciąż trwających konfliktach zbrojnych, w szczególności wszystkie ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Kazimierz Ickiewicz, historyk i radny Rady Miejskiej, który prowadził uroczystości wraz z Anną Popek, przypomniał wydarzenia historyczne z 1 września 1939 r.  – O godzinie 4.34 rozpoczęło się natarcie z powietrza. Tu żołnierzom II Batalionu Strzelców przyszło jako pierwszym w Polsce bronić ojczyzny. Wojna rozpoczęła się o te mosty. Niemcy chcieli je zdobyć, po to aby transporty mogły swobodnie przemieszczać się do III Rzeszy. Natomiast strona polska miała ich bronić. Był rozkaz – „obronić, a jak się nie da, to wysadzić”. Polscy żołnierze wykonali powierzone zadanie, mosty nie dostały się w ręce wroga. Saperzy polscy wykonali rozkaz i uniemożliwili Niemcom opanowanie mostów i tym samym szybkie przegrupowanie wojsk z terenu Wolnego Miasta Gdańska oraz Prus Wschodnich do Polski.

W uroczystościach wzięli udział m.in.:  Andrzej Dera Minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, poseł Kazimierz Smoliński, reprezentujący Marszałek Sejmu Elżbietę Witek, Aleksander Jankowski Wicewojewoda Pomorski, reprezentujący Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Andrzej Bittel Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Kamil Wilde Wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego, Barbara Bętkowska – Cela Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Odczytane zostały listy skierowane do organizatorów i uczestników uroczystości od prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałek Sejmu Elżbiety Witek,  Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Minister Finansów –  Magdaleny Rzeczkowskiej. Głos zabrał także prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki:

„Dzisiaj, tak samo jak 83 lata temu, jasno widać jak ważna jest międzynarodowa solidarność i wsparcie. (…) Nasze bezpieczeństwo budujemy na wspólnocie europejskiej, na przynależności do sojuszy obronnych. Współczesne wydarzenia potwierdzają, że wobec militarnej agresji, żaden kraj nie powinien pozostać sam. W Tczewie, ale też w wielu innych polskich miejscowościach, zdaliśmy egzamin wobec uchodźców – z empatii, gościnności, humanistycznych wartości. Wiemy, że wojna w Ukrainie to nie tylko sprawa tego kraju, to wyzwanie dla całej Europy, ale też po raz kolejny w naszej historii – czas na wyciągnięcie wniosków – na szukanie przyjaciół, a nie wrogów. Od młodego pokolenia zależy przyszłość i to, czy historia się powtórzy”.

Ksiądz Prałat Jan Ostrowski, duszpasterz kolejarzy Diecezji Pelplińskiej odmówił modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej, po czym przystąpiono do odczytania Apelu Poległych i salwy honorowej.

Pod pomnikiem złożono trzy wieńce, zaś delegacje ułożyły z biało – czerwonych zniczy napis: Nigdy więcej wojny!

Po oficjalnych uroczystościach można było wziąć udział w pikniku historyczno – militarnym przygotowanym przez Fabrykę Sztuk.

ML



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułWyniki drugiej edycji kampanii “MIŁO! w mieście”
Następny artykułWrześniowe Targowisko – zmiany w organizacji ruchu