W piątek 20 maja odbyła się pierwsza prezentacja najnowszej książki Józefa Golickiego „Tczew dawny wizerunek miasta”. Miłośnicy dziejów Tczewa bardzo licznie przybyli na promocję i wypełnili do ostatniego miejsca salę w Fabryce Sztuk w Tczewie.
„Tczew dawny wizerunek miasta” składa się z sześciu części. Pierwsza pokazuje fragmenty najstarszych map, na których umieszczono nazwę Tczew. Druga prezentuje fortyfikacje okalające miasto w okresie wojen polsko-szwedzkich. Trzecia zawiera ryciny i plany miejskie od końca XVII wieku do połowy XIX wieku. Kolejne trzy rozdziały pokazują obrazy związane z Tczewem w okresie powstawania i upowszechniania się karty pocztowej, widokówki i zawierają: graficzne pozdrowienia z Tczewa tzw. grussy, widoki ogólne miasta oraz zdjęcia: mostowe, kolejowe, wiślane, parkowe, starego miasta oraz ulic, placów i wybranych obiektów. Ogólnie rzecz ujmując publikacja zawiera ponad 300 ilustracji. Można śmiało powiedzieć, że jest cennym zbiorem i źródłem informacji o historii Tczewa.
Autor podziękował instytucjom i osobom fizycznym za bezcenną pomoc w zbieraniu i udostępnianiu archiwaliów tczewskich, przede wszystkim Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie. Przypomniał, że książka powstała dzięki pomocy wielu podmiotów. Każdy z nich zobowiązał się do zakupu określonej ilości egzemplarzy wydawnictwa lub wsparł, tak jak Marszałek Województwa Pomorskiego, wydanie publikacji, fundując stypendium dla twórców kultury. Mecenasami książki „Tczew dawny wizerunek miasta” są: firma Apator Metrix, prezydent Tczewa, starosta tczewski, poseł na Sejm Kazimierz Smoliński, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Zakład Utylizacji Odpadów Stałych, firma Bud-Invest, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Przychodnia Rogowscy, firma Telkab, Tczewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z uroczystej prezentacji.
REKLAMA MIEJSKA