Jest takie miejsce na mapie kulturalnej Tczewa, w którym można zwiedzić interesujące wystawy, wysłuchać klimatycznego koncertu, wziąć udział w warsztatach artystycznych czy też zrealizować autorski pomysł z dziedziny sztuki. To Fabryka Sztuk, której główna siedziba znajduje się przy ul. 30 Stycznia 4 w zabytkowych, poprzemysłowych obiektach zrewitalizowanych dzięki funduszom unijnym. Działalność kulturalna prowadzona jest również w kamienicach na Starym Mieście – przy ul. Podmurnej 12 i 15. Dyrektorem Fabryki Sztuk jest Alicja Gajewska.
Tak jak kiedyś z fabrycznego komina wylatywała para, tak dziś ten obiekt kipi sztuką. Fabryka Sztuk kojarzy się przede wszystkim z wystawami. Jest to słuszne spostrzeżenie, bowiem każdego roku organizowanych jest kilkadziesiąt różnorodnych ekspozycji. Aktualnie można nieodpłatnie zobaczyć m.in. kolekcję śląskiej porcelany, oryginalne osiemnastowieczne miedzioryty Daniela Chodowieckiego, kopie dzieł wielkich mistrzów malarstwa, które wykonał Henryk Kudzio, a także odbyć fantastyczną podróż w czasie z Mikołajem Kopernikiem i jego przyjacielem oraz współpracownikiem rodem z Tczewa – Aleksandrem Skultetem.
Edukacja – to kolejny filar działalności tczewskiej placówki. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się warsztaty plastyczne dla rodzin i szkół, pracownia ceramiczna, spacery z przewodnikiem i lekcje etnograficzne. W tym roku znacznie wzbogaciła się oferta warsztatów artystycznych adresowanych do osób dorosłych. Fabryka Sztuk organizuje ponadto żywe lekcje historii, świąteczne jarmarki i pchle targi. Już 2-3 kwietnia na ulicach Starego Miasta rozkwitnie jarmark wielkanocny.
Placówka wspiera także organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, prowadzi działalność wydawniczą i muzealną. Ta ostatnia polega na gromadzeniu, przechowywaniu i udostępnianiu zbiorów. Oko gości cieszą zwłaszcza tczewskie artefakty wyeksponowane w holu siedziby głównej. Do tej pory pozyskano kilka tysięcy eksponatów.
Fabryka Sztuk zaprasza gości przez siedem dni w tygodniu i jedną noc – Europejską Noc Muzeów, która w tym roku odbędzie się 14 maja.
Fot. główna: Przez 15 lat działalności Fabryka Sztuk otworzyła 500 wystaw historycznych, etnograficznych, pokonkursowych, sztuki dawnej i współczesnej, 2019 r., fot. P. Witkowski
(Małgorzata Kruk/Fabryka Sztuk)
REKLAMA MIEJSKA