Członkowie i sympatycy Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie oddali hołd i pamięć członkom TOW „Gryfa Pomorskiego”.

Uczestnikami spotkania byli:

Kazimierz Ickiewicz- Radny Miasta Tczew,

dr Krzysztof Korda dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

     W tym roku przypada 82. rocznica powstania tej pomorskiej organizacji konspiracyjnej. Powstała 7 lipca 1941 roku w Czarnej Dąbrowie niedaleko Bytowa z przekształcenia „Gryfa Kaszubskiego”.  Funkcjonowała na terenie Kaszub, Borów, Kociewia, w tym również na terenie Tczewa. Partyzanci „Gryfa Pomorskiego” – kolejarze na terenie Zajączkowa Tczewskiego wsypywali piasek w koła pociągów niemieckich kierowanych z zaopatrzeniem na front, uniemożliwiając im jazdę. Mylnie podłączali wagony do innych składów pociągów, aby z opóźnieniem trafiały w miejsce docelowe. Wysadzali transporty z żywnością dla wojska niemieckiego. Prowiant przekazywali partyzantom w oddziałach leśnych. Podpalili magazyn sprzętu wojskowego na stacji Zajączkowo Tczewskie. Wysyłali paczki żywnościowe do więźniów w obozach koncentracyjnych: Stutthof i Dachau. Kontaktowali się z przebywającymi w Tczewie jeńcami angielskimi. Partyzanci z „Gryfa Pomorskiego” zajmowali się również zbieraniem wiadomości wywiadowczych. Zwłaszcza w Tczewie, ważnym punkcie komunikacji kolejowej.

     Członkowie „Gryfa Pomorskiego” pochodzili m.in. z Tczewa, okolic, Kociewia, Kaszub i Borów Tucholskich. Synowie i córki tej ziemi w trudnych czasach okupacji niemieckiej bronili siebie, swoich rodzin i sąsiadów. Należy czcić i utrwalać pamięć o tych bohaterskich ludziach i ich czynach – podsumował Henryk Laga uczestnik uroczystości na tczewskim cmentarzu.

(Tomasz Jagielski)REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułKociewiacy na Zjeździe Kaszubów
Następny artykułBiblioteka Plenerowa – 12 lipca