Tczewskie Murale

LOKALIZACJA I OPIS

Aleja Zwycięstwa 1

Mural upamiętniający pochodzącego z Tczewa znanego fotografika – Alfreda Eisenstaedta. W wieku 8 lat wraz z rodzicami wyemigrował najpierw do Niemiec, potem do USA i tam zrobił międzynarodową karierę. Alfred Eisenstaedt nazywany jest ojcem fotografii reportażowej. Fotografował najbardziej znane postacie świata kultury , polityki, nauki, rozrywki (Churchill, Roosevelt, Kennedy, Hemingway, Einstein, Monroe). Mural nawiązuje do jednego z najsłynniejszych zdjęć wykonanych w Nowym Jorku  –  to całująca się para świętująca zakończenie II wojny światowej.

Tło muralu to zarys tczewskich kamieniczek, czyli przypomnienie o tczewskich korzeniach fotografa.

Mural to inicjatywa grupy „Zieleń dla tczewian”. Autorką projektu i wykonawcą malowidła jest Emilia, młoda artystka, której prace można podziwiać m.in. na terenie gdańskiej stoczni.

LOKALIZACJA I OPIS

Aleja Zwycięstwa 2

Mural nawiązuje do legendy o powstaniu Tczewa. Początek osadzie (Derszewo) dała miłość nimfy Jasnej i rybaka Dersława. Legenda została opisana przez nieżyjącego już regionalistę – Romana Landowskiego.

Autorem koncepcji muralu jest młody tczewianin – Maxim Steinke (uczeń Liceum Plastycznego w Gdyni). Udział w konkursie potraktował jako wakacyjną zabawę, wcześniej pracował przy mniejszych muralach, m.in. w Gdyni Redłowie.

LOKALIZACJA I OPIS

Aleja Zwycięstwa 3

W 2016 r. odbył się konkurs na koncepcję kolejnego muralu – przy al. Zwycięstwa 3. Wygrałą praca autorstwa p. Agnieszki Cieśli z Wejherowa. Mural został wykonany w marcu 2017 r.

LOKALIZACJA I OPIS

Aleja Zwycięstwa 4

W lipcu 2017 r. na ścianie szczytowej budynku przy al. Zwycięstwa 4 wykonany został mural według projektu Pauliny Jaklik z Sanoka. Projekt został wyróżniony w konkursie ogłoszonym przez prezydenta Tczewa.

LOKALIZACJA I OPIS

Armii Krajowej 61

W 2018 r. na budynku przy ul. Armii Krajowej 61 powstał mural, którego autorem jest znany tczewski artysta Jarosław Kukowski.

O lokalizacji i projekcie zadecydowali mieszkańcy. Projekt został wybrany w wyniku plebiscytu – internauci mieli do wyboru 10 propozycji.

Informacja dla osób głuchych i słabosłyszących
Skip to content